EN
Loading...
Novemberauktion
Auktion 24/11 klockan 16
Visning:
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
515
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
517
Okänd konstnär, akvarell, jugend, sekelskiftet 1900, porträtt av 3 kvinnor, 20 x 9 cm
Starting bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,400 SEK
519
Okänd konstnär, reliefer, 1 par, konstnärspar, delvis bemålat och skuret trä och keramik, antagligen Tyskland, 1800-tal, diameter 35 respektive 36 cm
Starting bid4,400 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
530
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, storkpar, 29 x 38 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
531
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
533
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 9 st, "Marcuses skog", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
538
Ebbe, Axel, etsning, "Eva", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 44 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
539
Gustavsson Arvé, Arvid, olja, landskap, signerad, 40 x 59 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
546
Palme, Einar, olja, vinterlandskap, signerad, 47 x 61 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
554
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, signerade, varierande storlekar
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
560
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Änglabukten (Baie des Anges)", signerad, synlig pappersstorlek 90x68 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
565
Jonson, Sven, färglito, Portalen, signerad och numrerad HC XXXXVII/LX, synlig pappersstorlek 44 x 54 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
566
Alvar, Suñol, färglito, komposition med duva, signerad och numrerad PA III/XXV, synlig pappersstorlek 66 x 52 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
576
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Gula villan", signerad och numrerad 145/260, synlig pappersstorlek 31 x 44 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
579
Pärni, Ilkka, litografi, komosition, signerad, daterad -93 och numrerad 88/250, 35 x 33 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
582
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, åmynning med fartyg, monogramsignerad och daterad -01, 48 x 67 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
585
Wayan, Ida Asta, olja (?) på duk, Balinesisk kvinna med blomster, a tergo signerad Ubud Bali, 46 x 34 cm
Starting bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
603
Newton, Helmut, efter, offset, "Heiniken, Monte Carlo 1978", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
606
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 6 st, "Kyrkan i Hannas", signerade
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
608
Okänd tibetansk konstnär, 1900-tal, gouache, så kallad Thangka, 44 x 34 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
609
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Radioten", signerade
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
610
De Albinini, Frederico, serigrafi med guldakryl, Ronaldinho, signerad, även a tergo, 60 x 69 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
611
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Tulltjänstemännens vårutflykt", signerad, daterad 1976 och numrerad 63/75, pappersstorlek 52 x 49 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
619
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Renoirs trädgård", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 46x55 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
621
Linderholm, Gösta, litografier, 6 st, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
622
Okänd indo-persisk konstnär, gouache, jaktscen, i rikt dekorerad ram, mått inklusive ram 46 x 41 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
624
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, man och häst, signerade
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
625
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, tigerjakt, 31 x 43 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
635
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 + 1 st, kvinna respektive man, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
636
Keinen, Imao, träsnitt, fåglar i träd, plansch 30 ur No Kacho Gafu, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
641
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, jungfrukällan, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
643
Lensdorf, Andreas, olja, "Lyrisk sommar, naturdikt XII", signerad, 70 x 32 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
644
Jonson, Sven, litografi, "Stenbrottet", signerad och numrerad 196/260, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
654
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 10 st, "restaurantscen", signerade
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
655
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
658
Ljungström, Carl, pastell, "Blåmesar", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 21 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
662
Berck-Vitz, Alain, färgetsning med carborundum, komposition, signerad och numrerad 97/99, synlig pappersstorlek 48 x 62 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
664
Olson, Axel, färgetsning med carborundum, surrealistisk strandkomposition, signerad och numrerad HC 10/20, 28 x 58 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
665
Olson, Axel, färglito, Ankare, signerad och numrerad 122/260, 33 x 50 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
666
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med golfare, signerad och numrerad 150/150, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
667
Glemme, Dagmar, litografi, komposition med ansikte och fåglar, signerad och numrerad 40/175, pappersstorlek 44 x 30 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
668
Zielecki, Jan, litografi, äpple vid sjö, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek 44 x 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
669
Persson, Ove, litografi, bygata, signerad och numrerad 301/360, synlig pappersstorlek 41 x 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
673
Goldmann-Grosin, Ruth, litografi, "Tidig vår", signerad och numrerad 21/100, synlig pappersstorlek 42 x 51 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
674
Wikström, Örjan, färglito, "Vilande man", signerad, "Lito tryck i 15 ex", synlig pappersstorlek 55 x 63 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
675
Jäverbrandt. Berndt-Rune, färglito, Tyska Kyrkan, Stockholm, signerad, daterad -79 och numrerad 22/250, synlig pappersstorlek 44 x 34 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
676
Wikström, Örjan, färglito, "Ikaros", signerad och numrerad PT 5/10, synlig pappersstorlek 73 x 55 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
677
Ericsson, Mikael, färglito, komposition, signerad och numrerad 4/190, pappersstorlek 88 x 63 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.