Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
Thorén, Esaias, olja, "Vid havet", signerad, 19 x 24 cm
Current bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Lerin, Lars, träsnitt, fotoalbum, signerad, daterad -86 samt numrerad 12/280, synlig pappersstorlek 34 x 57 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Manessier, Alfred, litografi, komposition, signerad och numrerad LIV/LX, synlig pappersstorlek 54 x 34 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Starting bid20,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Appel. Karel, färglito, "Asking again", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Appel. Karel, färglito, "The long yellow nose", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Appel. Karel, färglito, "Some people together", signerad, daterad 1974 och numrerad 103/110, pappersstorlek 56 x 76 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Pyk, Madeleine, färglito, "Syskonen", ur mappen "Barndomen", ed Mourlot 1977, signerad samt numrerad 112/250, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 46 x 58 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, "Ormens ägg", ur "Kärlekens Labyrint", ed Hedenius Editions/Fata Morgana 1996, signerad och numrerad 247/380, pappersstorlek 34 x 45 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska med skål, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 74 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska med skål, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 73 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2002, synlig pappersstorlek 74 x 54 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Ölandsmotiv, signerad, 43 x 65 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och otydligt daterad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och otydligt daterad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Alvarez, Mata, olja, "Melancolia", signerad, a tergo daterad 1995, 65 x 46 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bertini, Dante, olja, tolettescen, signerad, 48 x 34 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 30/30, synlig pappersstorlek 41 x 61 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 325/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Norrman, Lars, olja, interiör med arabisk kvinna, signerad, 17 x 51 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindström, Bengt, färglito, komposition, signerad och numrerad 112/130, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, blomster, signerad och numrerad 225/1750, synlig pappersstorlek 76 x 58 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "L'Atelier", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lind, Axel, olja, "Flickorna på Skagen", signerad, 71 x 86 cm, dukskada
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Lunch i trädgården", signerad och numrerad 28/460, synlig pappersstorlek 48 x 67 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Stångmärket" 1940-tal, signerad och numrerad 30/90, synlig pappersstorlek 29 x 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, "Brudens Brudgum", ur "kärlekens Labyrint", ed Hedenius Editions/Fata Morgana 1996, signerad och numrerad 247/380, pappersstorlek 34 x 45 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Maréng, Marianne Bos, akvarell, amaryllis, signerad och daterad -87, 74 x 56 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Le Marchand d'Estampes", ed Mourlot 1975, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Dans le jardin", ed Mourlot, signerad och numrerad 59/380, med Mourlots blindstämpel, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Leon, May K, litografi, handkolorerad, golfboll med mygga, signerad och numrerad 11/50, synlig pappersstorlek 56 x 37 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Leon, May K, färglitografi, "Den förste golfaren", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 43 x 43 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Persson, Ove, litografi, gårdsauktion, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 37 x 49 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Persson, Ove, litografi, "Sommarlov 1933", signerad och numrerad 357/360, synlig pappersstorlek 36 x 52 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition, signerad, 17 x 10 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rlyander, Lars Gustaf, karta, litograferad och handkolorerad, "Karta öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Götheborg jemte fyrtifyra utsigter", synlig pappersstorlek 23 x 242 (!) cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
de Jongh, Tinus (Martinus), olja, gummiträd, signerad, 66 x 46 cm
Starting bid6,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, litografi, Toreadorer, signerad och daterad 59 i plåten, stämpelsignerad samt numrerad 532/2000, edition Euro Art, synlig pappersstorlek 47 x 51 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, litografi, Picador, signerad och daterad 59 i plåten, stämpelsignerad samt numrerad 543/2000, edition Euro Art, synlig pappersstorlek 47 x 51 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Holmberg Jacobsson, Eva, gouache, "Interiör mot Medelhavet", signerad och daterad -95, synlig pappersstorlek 32 x 40 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK