Auktion 24/11 klockan 16
22/11 12 - 19
23/11 12 - 17
24/11 12 - 16
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Zarfer, 6 st, silver, osmanska riket, 18-1900-tal, dekor av byggnader mm, delvis stämplade med thugra, dia 5,5 cm, total vikt 165 gram, slitage, bristningar
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockask, silver, möjligen Indien, 18-1900-tal, heltäckande dekor av fåglar, växtlighet mm, vikt 165 gram
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Current bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Rituellt föremål, förgylld brons och så kallat Pekingglas, Kina för Tibetansk marknad, republik (?), gjuten dekor av skrivtecken mm, konkav glaslins med dekor av sittande Buddha, dia 73 mm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sköld, läder, så kallad Amhara, Etiopien, 1900-tal, , diameter 50 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sköld, mässing och läder, så kallad Tafa, Etiopien 1900-tal, diameter 48 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Spjutspetsar/ljuster, Etiopien, 1900-tal, längd 36-38 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, förgylld brons, Laughing Buddha på lotustron, oidentifierad yantrastämpel, h 24 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kunisada, Utagawa (Toyokuni III), träsnitt,skådespelare, 37 x 25 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stridsklubbor, 2 st, trä, så kallade Knobkerries, Sydafrika, antagligen Zulu, längd 38-50 cm
Starting bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
Spjutspets, brons, Kina, dekor av drake, längd 48 cm
Starting bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, 1 kopp Qianlong samt skål och assiett, 1800-tal, dia 9 - 11 cm
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Ming-stil, Kina, 1900-tal, dekor av växter i wucai-färger, botten med Jiajings (1521-57) sexkaraktärsmärke, h 8 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
799
Bägare, 1 par, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 7 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
800
Urna, terrakotta, Kina, Zhou, 1050-220 f Kr, h 35 cm, proveniens: Inköpta hos Antik West, Göteborg
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
810
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK