Auktion 24/11 klockan 16

22/11 12 - 19

23/11 12 - 17

24/11 12 - 16

Include closed lots
3d 1h
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, koppar, Kotte (Artichoke), design 1958 för Langelinie Pavillonen i Köpenhamn, etikettsignerad, dia 84 cm,
Starting bid50,000 SEK
Est55,000 - 60,000 SEK
3d 1h
Bergström, Hans, bordslampa, trä och mässing, höjd 53 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, beigelackerad metall, "Bumling", modell 240/500, design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
3d 1h
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, höjd 78 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Augustsson, Börne för Åseda, bordslampa, glas, så kallad Börnelampa, dekor i rött underfång
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Okänd designer, vägglampa, fur, längd 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Starting bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
3d 1h
Okänd designer, bordslampa, mässing och röd glaskupa, höjd 49 cm
Current bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer, skrivbordslampa, mässing med grön glaskupa, höjd 40 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer för NAFA, Nybro, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av kulor, h inklusive skärmar 74 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Tynell, Paavo för Taito Oy,hans art, vägg/skrivbordslampa, metall och manganhaltigt glas, höjd 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3d 1h
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 2 st snarlika, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, 1 stämplad ASEA, diameter 17 cm, 1 kulled saknar kåpa
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Okänd designer för ASEA, vägglampor, 1 par, mässing, 1950-tal, genombruten skärm, diameter 17 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
3d 1h
Okänd designer (Alice Nordin?) för Böhlmarks, bordlampa, brons med marmorerad glaskupa, dekor av tång och fiskar, 1910-tal, h 52 cm
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
3d 1h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3d 1h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
3d 1h
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampa, bronserad metall på träsockel, h inklusive lampskärm 60 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer, bordslampa, nysilver, art-déco, 1920-tal, dekor av delfiner, total h 27 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3d 1h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
3d 1h
Starting bid1,600 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
3d 1h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
3d 1h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Taklampa, 3-delad, teak, rökfärgade lampkupor, diameter 48 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Taklampa, 50-60-tal, mässing, bakelit och glas, 3 ljuspunkter, höjd 52 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Jakobsson, Hans-Agne, Markaryd, bordslampa, mässing, modell B 260, höjd 64 cm
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3d 1h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
3d 1h
Okänd designer för Stilarmaturer, Tranås, bordslampor, 1 par, glas och palisander, höjd 46 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3d 1h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3d 1h
Bordslampor, 1 par, alabaster, Italien, 1900-talets mitt, h inklusive skärmar 65 cm, någon lagning
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
3d 1h
Tynell, Paavo, hans art, taklampa, metall och glas, höjd 56 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
3d 1h
Okänd designer för Belid, bordslampa, orangelackerad metall och krom, höjd 53 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Okänd designer för Belid, vägglampor, brunlackerad metall, höjd 17 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Bordslampor, 2 st, porslin, Frankrike, 1900-tal, 1 signerad Mansard Paris, h 52 respektive 56 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
3d 1h
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, rödlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 60 cm, raster med smärre skada
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
3d 1h
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design, Stora modellen
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
3d 1h
Wahl, David för IKEA, taklampa, vit plast, PS 2014, invändigt vit/kromfärgad, ställbar diameter, PS 2014 erhöll 2015 Red Dot Award för utmärkt design
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
3d 1h
Zimdal, Helge för Falkenbergs Belysning, taklampor, 3 st, lackerad mässing, "Löken", diameter 21 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Okänd designer, taklampor, 1 par, bronserad metall, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, 10 ljusarmar, dia 75 cm, slitage
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
3d 1h
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft, h 57 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK