Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
73
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
85
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
95
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vinsch, krom, diameter 9 cm
138
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
144
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, miniatyr till Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden), h exklusive ring och band 3 cm
162
Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, miniatyr till Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden), h exklusive ring och band 3 cm
Final bid17,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Closed
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
164
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
171
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
206
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
207
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
208
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
209
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Stort parti frimärken, 2 flyttlådor, samt nominalvara
216
Stort parti frimärken, 2 flyttlådor, samt nominalvara
Final bid3,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Closed
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
250
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
253
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kolsyregevär, Crosman Black Diamond, mod 782, medf kikarsikte, längd 91 cm
260
Kolsyregevär, Crosman Black Diamond, mod 782, medf kikarsikte, längd 91 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-45,  samt 2 bajonetter, 1 M/1864 med bärläder, 1 oidentifierad (utländsk?), varhake bruten, laddstake saknas, kompletterad, slitage
277
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-45, samt 2 bajonetter, 1 M/1864 med bärläder, 1 oidentifierad (utländsk?), varhake bruten, laddstake saknas, kompletterad, slitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
298
Utgår
Final bidNo bids
Closed
Silvermynt, 1 $ 1987,
308
Silvermynt, 1 $ 1987,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
317
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
328
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
332
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
349
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
362
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti mynt, Sverige, koppar och järn
377
Parti mynt, Sverige, koppar och järn
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti medaljer, Preussen
469
Parti medaljer, Preussen
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
484
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
494
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
510
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti luftvapen samt replikor
520
Parti luftvapen samt replikor
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
633
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
656
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
657
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
719
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Svampkniv i läderbalja, masurbjörk, stål och borst, framstår oanvänd
720
Svampkniv i läderbalja, masurbjörk, stål och borst, framstår oanvänd
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
721
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
722
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Filetkniv i balja, Mustad samt svampkniv i balja, framstår oanvända
737
Filetkniv i balja, Mustad samt svampkniv i balja, framstår oanvända
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.