EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Vapen, mynt, medaljerClear filters
73
Trofé, monterat gnukranium, h 43 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
85
Faskinkniv i balja, M/1848, klinga stämplad Johan Svengren Eskilstuna, total l 61 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
95
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
138
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
144
Jambiya i balja, Jemen/Oman, 1900-talets 1 hälft, silverdekor, total l 33 cm, klinga anlupen
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
162
Ordenstecken, 18 k rödguld och emalj, miniatyr till Riddare och Kommendör av Kunglig Majestäts Orden (Serafimerorden), h exklusive ring och band 3 cm
Final bid17,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
164
Ordenstecken, silver, Danska Dannebrogsmændenes Hæderstegn, Kristian X (1912-47), i originaletui med band från A Michelsen, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
171
Ordenstecken, rödguld och emalj, Vadstena Adliga Jungfrustifts tecken, äldre modell, prov: adliga ätten von Mentzer, h 4 cm, vikt exklusive band 10,4 gram
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
206
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
207
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
208
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
209
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
216
Stort parti frimärken, 2 flyttlådor, samt nominalvara
Final bid3,400 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
250
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
253
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
260
Kolsyregevär, Crosman Black Diamond, mod 782, medf kikarsikte, längd 91 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
277
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-45, samt 2 bajonetter, 1 M/1864 med bärläder, 1 oidentifierad (utländsk?), varhake bruten, laddstake saknas, kompletterad, slitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
298
Utgår
Final bidNo bids
308
Silvermynt, 1 $ 1987,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
317
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
328
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
332
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
349
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
362
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
377
Parti mynt, Sverige, koppar och järn
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
469
Parti medaljer, Preussen
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
484
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
494
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
510
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
520
Parti luftvapen samt replikor
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
633
Ordenstecken, Finländska Förtjänstkorset i guld för idrott och sport
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
656
Patronhållare för 9 kulpatroner, läder, l 13 cm, framstår oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
657
Kniv, helhorn, samearbete, 1900-talets 2 hälft, dekor av varg, akkja mm, betecknad Luleå, total l 33 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
719
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
720
Svampkniv i läderbalja, masurbjörk, stål och borst, framstår oanvänd
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
721
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
722
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
737
Filetkniv i balja, Mustad samt svampkniv i balja, framstår oanvända
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.