Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Fat, fajans, 17-1800-tal, dekor av rosor i starkeldsfärger, diameter 24 cm, lagningar
Est300 - 400 SEK
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, centrifugerad glasmassa, "Fuga", design 1953, gjuten signatur, dia 16 - 21 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd engelsk designer, 1900-talets början, golvurna med lock, flintgods, Nankin, dekor av rosor, höjd 45 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, 1960-tal, thekoppar 11 st samt underfat 12 st, benporslin, handmålad dekor i oxblodsfärgad glasyr
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
Est300 - 400 SEK
Ytterfoder med insats, glaserad terrakotta, Italien 1900-tal, diameter 31 cm, hårspricka
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, bordslampa, glas och palisanderimiterade dekor, 1960-tal, höjd inkl skärm 69 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Est400 - 500 SEK
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, gråtonad glasmassa, signerad, h 27 cm
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar & Dahl, Oscar för Lidköping, lockurna, stengods, "Flambé", dekor möjligen ur Gösta Berlings saga, signerad, h 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Keramiktavlor, 1 par, höjd 21 cm, mindre nagg
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK