Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, centrifugerad glasmassa, "Fuga",  design 1953, gjuten signatur, dia 16 - 21 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, 1960-tal, thekoppar 11 st samt underfat 12 st, benporslin, handmålad dekor i oxblodsfärgad glasyr
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar & Dahl, Oscar för Lidköping, lockurna, stengods, "Flambé", dekor möjligen ur Gösta Berlings saga, signerad, h 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Keramiktavlor, 1 par, höjd 21 cm, mindre nagg
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK