Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Include closed lots
5d 2h
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
13
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Okänd designer för Daum, Nancy, vas, glas, dekor i orange underfång och guldflagor, signerad med Lothringenkors, höjd 16 cm
17
Okänd designer för Daum, Nancy, vas, glas, dekor i orange underfång och guldflagor, signerad med Lothringenkors, höjd 16 cm
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
5d 2h
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
45
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
9 delar julsaker, modern tillverkning, bland annat tomte och julbock Cult Design
74
9 delar julsaker, modern tillverkning, bland annat tomte och julbock Cult Design
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
93
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 2h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
102
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm,  längd 7-31 cm
104
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm, längd 7-31 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Parti glas, 12 st, bl.a Sarpaneva, Edenfalk mm, höjd 11-21 cm
106
Parti glas, 12 st, bl.a Sarpaneva, Edenfalk mm, höjd 11-21 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde, modellnummer 1088, dia 14,5 cm
108
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde, modellnummer 1088, dia 14,5 cm
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 2h
Ytterfoder, 1 par, flintgods, 1900-talets början, höjd 17 cm
122
Ytterfoder, 1 par, flintgods, 1900-talets början, höjd 17 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
142
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
146
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Vas, porslin, Wilhelm Goebel, dekor after Paul Cézanne, numrerad 638/2000, höjd 24 cm
147
Vas, porslin, Wilhelm Goebel, dekor after Paul Cézanne, numrerad 638/2000, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Kedelv, Poul för Flygsfors, tillskriven, bordslampor, 1 par, glas, dekor i vitt underfång, 1 signerad Flygsfors
149
Kedelv, Poul för Flygsfors, tillskriven, bordslampor, 1 par, glas, dekor i vitt underfång, 1 signerad Flygsfors
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 2h
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Hedenhös", design 1957, modellnummer 4304, etikettmärkt, h 20 cm
155
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Hedenhös", design 1957, modellnummer 4304, etikettmärkt, h 20 cm
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, höjd 8 - 31 cm,
158
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, höjd 8 - 31 cm,
Current bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
172
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
178
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 2h
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
193
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 12 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
196
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 12 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
202
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 35 delar
220
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 35 delar
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Kaffe-, the- samt moccaservisdelar, ca 50 delar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
230
Kaffe-, the- samt moccaservisdelar, ca 50 delar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
231
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
233
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Nilsson, Anne, för Orrefors, champagnestrutar, 1 par, "Clown", signerade, höjd 27 cm
236
Nilsson, Anne, för Orrefors, champagnestrutar, 1 par, "Clown", signerade, höjd 27 cm
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 2h
Moccaservisdelar, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,  10 delar, modellnummer 1038
238
Moccaservisdelar, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, 10 delar, modellnummer 1038
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, glas, blå fotklack, etikettmärkt, höjd 31 cm
239
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, glas, blå fotklack, etikettmärkt, höjd 31 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros, kaffekoppar med underfat samt assietter, ca 35 delar
259
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros, kaffekoppar med underfat samt assietter, ca 35 delar
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
262
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
265
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
273
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 2h
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
278
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Skål, grönopakt glas med hänkel i metall, Bagley, Bristol, art-déco, 1920-tal, l 10 cm, minimal bottennagg
279
Skål, grönopakt glas med hänkel i metall, Bagley, Bristol, art-déco, 1920-tal, l 10 cm, minimal bottennagg
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
285
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 2h
Skål, Waltherglas, Mikasa, polykrom dekor, längd 18 cm
286
Skål, Waltherglas, Mikasa, polykrom dekor, längd 18 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
292
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
293
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 2h
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
326
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
327
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
333
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
334
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
337
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 2h
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
344
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 2h
Glemme, Dagmar & Johansson, Micke, golvvas, glas, dekor i graalteknik av ansikten och cello, signerad, höjd 49 cm
350
Glemme, Dagmar & Johansson, Micke, golvvas, glas, dekor i graalteknik av ansikten och cello, signerad, höjd 49 cm
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
5d 2h
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
354
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 2h
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
384
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.