EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
13
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
17
Okänd designer för Daum, Nancy, vas, glas, dekor i orange underfång och guldflagor, signerad med Lothringenkors, höjd 16 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
45
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
74
9 delar julsaker, modern tillverkning, bland annat tomte och julbock Cult Design
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
93
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
102
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
104
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm, längd 7-31 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
106
Parti glas, 12 st, bl.a Sarpaneva, Edenfalk mm, höjd 11-21 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
108
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde, modellnummer 1088, dia 14,5 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
122
Ytterfoder, 1 par, flintgods, 1900-talets början, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
142
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
146
Linderholm, Lena A, kanna, glaserat lergods, signerad, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
147
Vas, porslin, Wilhelm Goebel, dekor after Paul Cézanne, numrerad 638/2000, höjd 24 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
149
Kedelv, Poul för Flygsfors, tillskriven, bordslampor, 1 par, glas, dekor i vitt underfång, 1 signerad Flygsfors
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
155
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Hedenhös", design 1957, modellnummer 4304, etikettmärkt, h 20 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
158
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, höjd 8 - 31 cm,
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
172
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
178
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
193
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
196
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 12 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
202
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
220
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 35 delar
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
230
Kaffe-, the- samt moccaservisdelar, ca 50 delar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
231
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
233
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
236
Nilsson, Anne, för Orrefors, champagnestrutar, 1 par, "Clown", signerade, höjd 27 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
238
Moccaservisdelar, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, 10 delar, modellnummer 1038
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
239
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, glas, blå fotklack, etikettmärkt, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
259
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros, kaffekoppar med underfat samt assietter, ca 35 delar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
262
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
265
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
273
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
278
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
279
Skål, grönopakt glas med hänkel i metall, Bagley, Bristol, art-déco, 1920-tal, l 10 cm, minimal bottennagg
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
285
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
286
Skål, Waltherglas, Mikasa, polykrom dekor, längd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
292
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
293
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
326
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
327
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
334
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
337
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
344
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
350
Glemme, Dagmar & Johansson, Micke, golvvas, glas, dekor i graalteknik av ansikten och cello, signerad, höjd 49 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
354
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
384
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
386
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.