Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
388
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
393
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
411
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
422
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
440
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
468
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
475
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
482
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
491
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
492
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
501
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
509
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
515
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
533
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
536
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
547
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru,  modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
548
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
554
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
579
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
580
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
582
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
587
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
591
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
594
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
601
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
612
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
614
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
624
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
627
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
655
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
669
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.