Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 0h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 0h
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 0h
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 0h
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 0h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 0h
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 0h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 0h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 0h
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 0h
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 0h
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 0h
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK