EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
388
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
393
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
398
Okänd designer för Westland, rökset, 4 delar, fajans, Holland, art-déco, 1920-tal, diameter 28 cm, nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
411
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
413
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
418
Okänd designer för Manon Frères, parfymflacon, glas med bakelitknopp, i form av hundvalp, h 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
422
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
430
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
440
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
468
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
475
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
482
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
491
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
492
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
501
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
509
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
515
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
533
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
536
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
547
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
548
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
554
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
579
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
580
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
582
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
587
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
591
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
594
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
601
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
612
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
614
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
624
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
627
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
655
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
669
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.