Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Brevkniv, silver, nyrokoko, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 2 hälft, l 22 cm, fyllt skaft
Est400 - 500 SEK
Armring, silver, stel modell, svenska importstämplar, innermått 7 x 5,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
Est400 - 500 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Cigarrskrin, silver med sandelträinredning, Tyskland, 1900-talets mitt, l 28 cm, total vikt 1445 gram, ägargravyr
Est4,200 - 4,400 SEK
Fickur, 3 st, silver och vitmetall samt armbandsur, 2 st metall, Burlington, Drott mm, slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Eldh, Tore för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, stämplade Göteborg 1961, h8 cm, fyllda, ägarmärkning
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Milles, Carl för GAB, efter honom, askfat, silver och bakelit, "Vindarnas lek", stämplat Stockholm, diameter 12 cm, vikt 115 gram
Est400 - 500 SEK
Bolin, W A, dessertsked, silver, Modell F, l 18 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kuvertaskkopp, silver, Spanien (?), i form av tastevin, l 8 cm, vikt 50 gram
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 60 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Snibbsked, silver, 1600-tal (?), oidentifierade stämplar, l 20 cm, vikt 25 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 45 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, slät modell, oidentifierad mästarstämpel och åldermansranka, l 21 cm, vikt 40 gram
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silversmycken, 2 kedjor samt 3 hängen, bland annat Björn Borg och silvertacka
Est300 - 400 SEK
Hängen 2 st, 18 karat rödguld, 1 stämplat Bengt Hallberg Köping, 1 med lapis lazuli, svensk importstämpel, total guldvikt cirka 1,4 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 6 st, silver, svensk spetsig, total vikt 70 gram
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK