Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid4,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad CG Hallberg Köping 1962, l 19 cm, vikt 7,4 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Armlänk, 18 k rödguld, stämplat Karl Andersson, Stockholm 1917, l 16 cm, vikt 25,2 gram
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svenska importstämplar för Gustav Dahlgren & Co, Malmö, innerdiameter 19 cm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Ceson Göteborg 1958, l 21 cm, 28,4 gram
Final bid15,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
Final bid17,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Noréns Norrtälje 1969, l 19 cm, 27,8 gram
Final bid15,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar 1963, l 21 cm, vikt 45,7 gram
Final bid26,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Parti smycken och bijouterier
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld med 1 facettslipad, vit safir, stämplad NSE Guldvaru Köping, innerdiameter 16 mm, vikt 4,6 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Damarmbandsur med länk och 4 åttkantslipade diamanter, Omega, dia 15 mm, länk l 15,5 cm, vikt 25,4 gram
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti bestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 445 gram, delvis med ägargravyr
Final bid3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med bakelitskaft, stämplade C G Hallberg Stockholm 1954, total vikt 820 gram, ägargravyr
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matskedar, 11 st, silver, modell Chippendale, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1938, l 22 cm, total vikt 785 gram
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Stort parti silver; skedar, kaktänger mm, 18-1900-tal, total vikt 775 gram
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Okänd designer för Wilhelm T Binder, Schwäbisch Gmünd, 1900-talets mitt, sockerskål samt gräddkanna, silver, h 8-9 cm, total vikt 130 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bägare, 4 st, silver, h 7-9 cm, total vikt 185 gram, 1 med ägragravyr
Final bid1,300 SEK
Est800 - 900 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Silvermynt, 1 $ 1987,
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeskedar, silver, 6 st, Markströms Uppsala, vikt 53 g
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad CG Hallberg 1955, höjd 18,5 cm, vikt 245 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, T H Marthinsen, Norge, vikt ca 95 g
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 3,5 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, dekor av stav och pärla, total vikt 2,2 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti 18 karat vitguld, total vikt 0,7 gram
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Vas, silver, slät, svagt bukig, stämplad G F Hallengren Malmö 1925, vikt 360 gram, ägargravyr
Final bid2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Parti silver, vas, mynt mm, total vikt 550 gram, delvis med ägargravyr
Final bid3,800 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Halvalliansring, 14 karat vitguld med 8 åttkantslipade diamanter, stämplad Hugo Grün Köpenhamn, innerdiameter 17 mm, vikt 3,9 gram
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
3 delar silver, fat samt 2 skålar, total vikt inklusive skål med fylld fot 195 gram
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bägare, silver, slät, svagt trumpetformad på bladhölstrad fot, stämplad KG Markström Uppsala 1927, h 23 cm, vikt 435 gram, ägargravyr
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1900-talets början, svenska importstämplar, fyllda, höjd 18 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Final bid2,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Löfman, Eric för Markströms Linköping, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade 1994, höjd 16 cm, fyllda
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK