Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 2h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 2h
Current bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 2h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 2h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad CG Hallberg Köping 1962, l 19 cm, vikt 7,4 gram
Current bid3,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
5d 2h
Armlänk, 18 k rödguld, stämplat Karl Andersson, Stockholm 1917, l 16 cm, vikt 25,2 gram
Current bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
5d 2h
Ring, 18 karat rödguld, svenska importstämplar för Gustav Dahlgren & Co, Malmö, innerdiameter 19 cm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Current bid1,500 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 2h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Ceson Göteborg 1958, l 21 cm, 28,4 gram
Current bid14,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
5d 2h
Starting bid15,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
5d 2h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Noréns Norrtälje 1969, l 19 cm, 27,8 gram
Current bid14,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
5d 2h
Armlänk, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar 1963, l 21 cm, vikt 45,7 gram
Current bid22,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
5d 2h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 2h
Parti smycken och bijouterier
Parti smycken och bijouterier
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Klackring, 18 karat rödguld med 1 facettslipad, vit safir, stämplad NSE Guldvaru Köping, innerdiameter 16 mm, vikt 4,6 gram
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Damarmbandsur med länk och 4 åttkantslipade diamanter, Omega, dia 15 mm, länk l 15,5 cm, vikt 25,4 gram
Current bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
5d 2h
Current bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Current bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Current bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Current bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Current bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 2h
Parti bestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 445 gram, delvis med ägargravyr
Current bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 2h
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med bakelitskaft, stämplade C G Hallberg Stockholm 1954, total vikt 820 gram, ägargravyr
Current bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Matskedar, 11 st, silver, modell Chippendale, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1938, l 22 cm, total vikt 785 gram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Stort parti silver; skedar, kaktänger mm, 18-1900-tal, total vikt 775 gram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Current bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
5d 2h
Okänd designer för Wilhelm T Binder, Schwäbisch Gmünd, 1900-talets mitt, sockerskål samt gräddkanna, silver, h 8-9 cm, total vikt 130 gram
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 2h
Bägare, 4 st, silver, h 7-9 cm, total vikt 185 gram, 1 med ägragravyr
Current bid800 SEK
Est800 - 900 SEK
5d 2h
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
Current bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Silvermynt, 1 $ 1987,
Silvermynt, 1 $ 1987,
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Kaffeskedar, silver, 6 st, Markströms Uppsala, vikt 53 g
Current bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad CG Hallberg 1955, höjd 18,5 cm, vikt 245 gram
Current bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Kaffeskedar, silver, 12 st, T H Marthinsen, Norge, vikt ca 95 g
Current bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Current bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
5d 2h
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 3,5 gram
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
5d 2h
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, dekor av stav och pärla, total vikt 2,2 gram
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 2h
Parti 18 karat vitguld, total vikt 0,7 gram
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Vas, silver, slät, svagt bukig, stämplad G F Hallengren Malmö 1925, vikt 360 gram, ägargravyr
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 2h
Parti silver, vas, mynt mm, total vikt 550 gram, delvis med ägargravyr
Starting bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK