EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
13
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
19
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
24
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
91
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
93
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
98
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
102
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
142
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
172
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
178
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
212
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
221
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
225
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
232
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
237
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
252
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
306
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
346
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
347
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
355
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
374
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
376
Parti dalahästar,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
464
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
496
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
552
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
588
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
645
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
704
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
705
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.