Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 2h
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Starting bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
5d 2h
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 2h
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 2h
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 2h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
5d 2h
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
5d 2h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 2h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 2h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 2h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 2h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 2h
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 2h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 2h
Parti dalahästar,
Parti dalahästar,
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK