Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Closed
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
13
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa, etikettsignerad, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
19
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
24
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
91
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
93
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
98
Janson. Vide, trärelief, "Pigtittare", signerad och numrerad 2/2, tot 65 x 90 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
102
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
142
Skulpturer/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods med glasögon, möjligen Staffordshire, 1900-tal, liggande lejon, längd 31 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
172
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
178
Hammarström, Per, egen verkstad, Visby, skulptur, glaserat stengods och trä, körsbär, signerad och daterad 2013, h 21 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
212
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
221
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
225
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
232
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
237
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
252
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
306
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
346
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
347
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
355
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
374
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti dalahästar,
376
Parti dalahästar,
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
403
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
419
Bosse, Walter för Hertha Baller, figurin/ringhållare, delvis svartlackerad metall, stående katt, stämpelsignerad, h 4,5 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
464
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
496
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
552
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
588
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
630
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
644
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
645
Okänd designer, skulpturer, 1 par, delvis patinerad brons, flicka respektive pojke, modern tillverkning, h 14 - 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
654
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
661
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
664
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
704
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
705
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.