Loading...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Closed
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
467
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skivspelare, Technics, SL Q3
476
Skivspelare, Technics, SL Q3
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Dalahäst, skuret och bemålat trä, höjd 51 cm
489
Dalahäst, skuret och bemålat trä, höjd 51 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
502
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
519
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
527
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
536
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
538
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
540
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Sätterikast, trä, 1900-talets mitt, längd 73 cm
545
Sätterikast, trä, 1900-talets mitt, längd 73 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
551
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
552
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Välsignelsekors, brons med rester av emalj, Ryssland, 17-1800-tal, baksida med gjuten text, höjd 36 cm, litteratur, jämför snarlikt Jeckel sid 171
554
Välsignelsekors, brons med rester av emalj, Ryssland, 17-1800-tal, baksida med gjuten text, höjd 36 cm, litteratur, jämför snarlikt Jeckel sid 171
Final bid4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
555
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, AB Exportlist, 1950-tal, h 100 cm
563
Spegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, AB Exportlist, 1950-tal, h 100 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Starkvinskanna, frostat glas med vitmetallmontage, sekelskiftet 1900, etsad dekor av växter, lock med sittande hund, h 32 cm
575
Starkvinskanna, frostat glas med vitmetallmontage, sekelskiftet 1900, etsad dekor av växter, lock med sittande hund, h 32 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
582
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, 12 gafflar, 12 knivar, 13 kaffeskedar, tot ca 40 delar
583
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, 12 gafflar, 12 knivar, 13 kaffeskedar, tot ca 40 delar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
590
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
592
Tidningshållare, skuret och svartlackerat trä, 1800-talets slut, monterat petits-points-broderi föreställande herrgårdsbyggnad, l 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
593
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
594
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
597
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
599
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
611
Mekanisk påfågel på sockel, 1900-talets 1 hälft, total h cirka 200 cm (!), enligt uppgift från Liseberg
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
Closed
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
613
Kandelabrar, 1 par, bemålad och bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av stående knektar, japanska hjälmar mm, h 59 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
616
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
628
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
629
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
635
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
637
Herrarmbandsur, Seiko, 6M25, stål, diameter 38 mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Herrarmbandsur, Seiko, 7T04, stål, diameter 41 mm, i originaletui
638
Herrarmbandsur, Seiko, 7T04, stål, diameter 41 mm, i originaletui
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kaminur, förgylld metall, 1900-talets början, medföljer glaskupa, total h 56 cm
647
Kaminur, förgylld metall, 1900-talets början, medföljer glaskupa, total h 56 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
651
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, Grillby nr 92, höjd 22 cm
653
Ljusstakar, 1 par, mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft, Grillby nr 92, höjd 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti kameror samt tillbehör, Canon mm
666
Parti kameror samt tillbehör, Canon mm
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Gitarrförstärkare, Gibson & Moog (Norlin) Lab Series L3, 1979, ej testad
667
Gitarrförstärkare, Gibson & Moog (Norlin) Lab Series L3, 1979, ej testad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, höjd 81 cm
670
Väggur, valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, höjd 81 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
685
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
687
Spegel, förgyllt trä och pastellage, sekelskiftet 1900, dekor av guirlander mm, höjd 119 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
701
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Korthållare, Louis Vuitton, dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, 11 x 7 cm, normalt bruksslitage
702
Korthållare, Louis Vuitton, dekor i Damier-Graphite canvas, inredning i kalvskinn, märkt Louis Vuitton made in France, 11 x 7 cm, normalt bruksslitage
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
703
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
712
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
713
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
714
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
721
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
723
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.