Loading...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Closed
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
47
Lockask, brons, cire-perdue-teknik, Indien, 18-1900-tal, h 12 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, stereo, Beosound Ouverture, design 2000, sladdar, fjärrkontroll, instruktionsbok, väggfäste samt högtalare Beolab 6000 ingår, ej testad
50
Lewis, David för Bang & Olufsen, stereo, Beosound Ouverture, design 2000, sladdar, fjärrkontroll, instruktionsbok, väggfäste samt högtalare Beolab 6000 ingår, ej testad
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
51
Resetoiletteetui med accessoirer, ljusbrunt läder, art-déco, 1920-tal, l 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
63
Ridstövlar för dam, svart läder, Cavallo storlek 5 (38)
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
64
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
71
PA-system, med 4 högtalare samt stativ till 2 av dem, medf rack med mixer samt Korg M3R AI syntmodul
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
82
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade, h 8 - 19 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Gitarrhögtalare, Carvin 412, 400 watt, h 77 cm
83
Gitarrhögtalare, Carvin 412, 400 watt, h 77 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
84
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
85
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
95
Fickpluntor, 2 st, samt snapsglas, rostfritt, pluntor höjd 10-14 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
102
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
Final bid350 SEK
Est30 - 400 SEK
Closed
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
112
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, urtavla signerad Rudolf Johansson Linköping, h 60 cm
119
Väggur, förgyllt trä, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, urtavla signerad Rudolf Johansson Linköping, h 60 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Rörradio, Sonofon Princess, längd 49 cm
120
Rörradio, Sonofon Princess, längd 49 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Parti LP/singlar, bl. a  Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
123
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
124
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
134
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrapa/kniv. flingods, lösfynd från yngre stenålder, längd 16 cm
137
Skrapa/kniv. flingods, lösfynd från yngre stenålder, längd 16 cm
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestal, bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 72 cm
140
Piedestal, bronserad metall, sekelskiftet 1900, h 72 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
142
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Sadel, Stubben
151
Sadel, Stubben
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
155
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
165
Skivspelare, Garrard, SP 25 MK III
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Talja/block, bok och metall, 1900-tal, h inklusive schackel 32 cm
167
Talja/block, bok och metall, 1900-tal, h inklusive schackel 32 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
169
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Albrizzi, Alessandro för Guzzini, tillskriven, isbox, "Lucite", klar akrylplast, kubisk, etikettmärkt, h 18,5 cm cm
179
Albrizzi, Alessandro för Guzzini, tillskriven, isbox, "Lucite", klar akrylplast, kubisk, etikettmärkt, h 18,5 cm cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Bordslystrar till 2 ljus, 1 par, mässing och vit marmor med prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 49 cm
180
Bordslystrar till 2 ljus, 1 par, mässing och vit marmor med prismor, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Trådrullevitrin, mahogny, Mölnlycke sytråd AB, 1900-talets mitt,  h 60 cm, 1 mindre glas defekt
184
Trådrullevitrin, mahogny, Mölnlycke sytråd AB, 1900-talets mitt, h 60 cm, 1 mindre glas defekt
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
185
Fartygsmodell, trä och textil, kustseglare, 1900-talets 2 hälft, l 117 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
190
Jardinière, nysilver, med glasinsats, 1900-talets början, l 36 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
204
Okänd designer för Eskilstuna Metall Industri, vas, funkis, dekor av man med oljelampa, stämplad 1936, h 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
205
Sänginsatser, 1 par, elektriskt ställbar, IKEA Sultan Landön, vardera 200 x 90 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
206
Effektpedal, Bass pod, Line 6, längd 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
214
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
248
3 delar Legotillbehör, 1900-talets mitt eller 2 hälft, 2 papplådor samt byggplan, lådors l 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för James Dixon & Sons, kakburk, nysilver, så kallad Folding Biscuit Box, 1800-talets slut, i form av musselskal, patentnummer 11350, h 28 cm
255
Okänd designer för James Dixon & Sons, kakburk, nysilver, så kallad Folding Biscuit Box, 1800-talets slut, i form av musselskal, patentnummer 11350, h 28 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Konno, Hiromichi för Georg Jensen, vas, rostfritt stål och plast, "Sakura", l 37 cm
256
Konno, Hiromichi för Georg Jensen, vas, rostfritt stål och plast, "Sakura", l 37 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
257
Trådrulleskrin, mahogny, J & P Coates Limited, 1900-talets början, b 55 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
260
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal, l 30 cm
261
Elektrisk leksak, plysch och metall, "Cragstan Mother Goose", Yonezawa 1950-60-tal, l 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
262
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), champagnekylare med lock, koppar med mässingsbeslag, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av vindruvor mm, h 32 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
263
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
271
Ljusstake, mässing, möjligen Danmark, 17-1800-tal, balusterformad stam på oktogonal fot, h 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
275
Skräddarsaxar, 6 st, smide, 18-1900-tal, några signerade, l 22 - 28 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
276
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
278
Väska, läder med mässingsbeslag, så kallad doktorsväska, Cartier, 1900-talets 2 hälft, längd 50 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.