Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Est900 - 1,000 SEK
Bordsuppsats, 5 delar, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt, dekor av putti, jardinière, skål, uppsats samt 2 ljussstakar, jardinière l 34 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mannerheim, Lillemor för Arabia, figurin, delvis glaserat stengods, uggla, designad för WWF 1984, signerad, l 19 cm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, "Kantarelli", design 1946, organisk form med slipade vertikala ränder, signerad, h 6 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, delvis bemålat klarglas på svart fotklack, "Paradise", design 1986, signerad, h 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Holmegaard, glasservis, 27 delar, Taasinge, design 1942, 13 röd- och 14 vitvinsglas, h 9,5 - 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, flicka med hund, modellnummer 2163, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
Est300 - 400 SEK
Lockvas, glas, hinterglasmåleri av rosor mm, h 40 cm, slitage
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff samt 4 glas, "City", slipad dekor, karaff h 17 cm, denna saknar propp
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the immortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, snapsglas, 8 st, ur serien "Friendship" från 1999, signerade, höjd 16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservisdelar, cirka 40 delar, "Marski", design 1959
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 25 delar, Ultima Thule, design 1968
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK