EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
521
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
522
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
523
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
528
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
530
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
549
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
553
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
558
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, polykrom emaljdekor av pioner, fåglar, fjärilar mm mot celadonfond, oidentifierade signaturer, dia 25 respektive 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
564
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
565
Bordsuppsats, 5 delar, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt, dekor av putti, jardinière, skål, uppsats samt 2 ljussstakar, jardinière l 34 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
572
Mannerheim, Lillemor för Arabia, figurin, delvis glaserat stengods, uggla, designad för WWF 1984, signerad, l 19 cm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
573
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas, "Kantarelli", design 1946, organisk form med slipade vertikala ränder, signerad, h 6 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
574
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, delvis bemålat klarglas på svart fotklack, "Paradise", design 1986, signerad, h 17 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
576
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
584
Okänd designer för Holmegaard, glasservis, 27 delar, Taasinge, design 1942, 13 röd- och 14 vitvinsglas, h 9,5 - 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
585
Mat- och kaffeservis, porslin, Kina, republik, cirka 75 delar, dekor i Kantonemalj, gåvotext
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
588
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, h 40 (!) cm
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
596
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
598
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
606
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
610
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
617
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
625
Hallberg, Helena, skulptur, glas med lös stensockel, kvinna, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
627
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
639
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av fabeldjur mm, signerad och etikettmärkt, h 21 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
642
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
644
De Majo, Federico för Zafferano, Murano, tillskriven, vas, blått glas med luftbubblor och millefiori, höjd 20 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
648
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, flicka med hund, modellnummer 2163, polykrom underglasyrdekor, h 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
649
Lockvas, glas, hinterglasmåleri av rosor mm, h 40 cm, slitage
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
654
Lindstrand, Vicke för Kosta, karaff samt 4 glas, "City", slipad dekor, karaff h 17 cm, denna saknar propp
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
661
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
668
Okänd designer, golvskulptur, glaserad keramik, Old English Sheep Dog, såld via RBA Olofström, höjd 49 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
671
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
672
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the immortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
674
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
675
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
676
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, snapsglas, 8 st, ur serien "Friendship" från 1999, signerade, höjd 16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
677
Fat, fajans, 17-1800-tal, dekor av rosor i starkeldsfärger, diameter 24 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
678
Terrin med lock, fajans, 1800-tal, oidentifierad signatur, längd 20 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
683
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
694
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
699
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
705
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
709
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservisdelar, cirka 40 delar, "Marski", design 1959
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
710
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 25 delar, Ultima Thule, design 1968
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
711
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
730
Okänd engelsk designer, 1900-talets början, golvurna med lock, flintgods, Nankin, dekor av rosor, höjd 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
734
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.