Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 20 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods, modellnummer 1208, design 1930, h 27 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 12 - 25 cm, 1 m fotnagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk keramiker, vas, glaserat lergods, 1900-talets början, dekor av växter mot gul fond, h 27 cm, glasyrnötningar
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, slipat glas, "Ventana", dekor i grönt underfång, signerad och numr 167, h 17 cm, millimeterdjup nagg på ovansida
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Vaser, 1 par, porslin, empire, 1800-talets 1 hälft, förgylld dekor av med stadsvyer respektive pastorala scener, h 32 cm, lagningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, 1950-tal, blå underglasyrdekor av fåglar, otydligt signerad, höjd 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Pokalglas, 1700-tal, Hessisk typ, omvikt, klockformad fot, luft i balusterformat ben, cuppans botten med 7 luftbubblor, så kallat siebenperlen, slipad dekor av adliga ättens Tham vapen, h 20 cm
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Terrin med lock, diameter 25 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK