EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
4
Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
7
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods, signerad, h 20 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
9
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Hedenhös", design 1957, modellnummer 4304, etikettmärkt, h 20 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
12
Okänd designer för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), vas, glaserat lergods, modellnummer 1208, design 1930, h 27 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
55
Johansson, Jan för Orrefors, skål, kristall, "Marin", signerad, l 21 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
57
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 3 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 12 - 25 cm, 1 m fotnagg
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
58
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
61
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis, totalt 50 delar, Paadar, design 1970, h 5,5 - 15 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
62
Vallien, Bertil för Rörstrand, matservisdelar, Rainbow, 20 st, design 1982
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
64
Mycket stort parti köksburkar, flintgods, delvis med trälock, bruksslitage
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
65
Okänd designer för Arcoroc, Frankrike, fiskfat, 6 st, härdat glas, fiskformade, gjuten signatur, l 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
73
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modell 1119. h 19 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
74
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
81
Brandt, Åsa, egen hytta, Eskilstuna, skål, glas, polykrom dekor, signerad, dia 27 cm, medföljer exemplar av Konstvärlden med reportage om konstnärinnan
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
93
Höglund, Erik, för Boda, vas, orange glasmassa, signerad, h 17 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
96
Okänd dansk keramiker, vas, glaserat lergods, 1900-talets början, dekor av växter mot gul fond, h 27 cm, glasyrnötningar
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
101
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
103
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
114
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
115
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
117
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, slipat glas, "Ventana", dekor i grönt underfång, signerad och numr 167, h 17 cm, millimeterdjup nagg på ovansida
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
118
Vaser, 1 par, porslin, empire, 1800-talets 1 hälft, förgylld dekor av med stadsvyer respektive pastorala scener, h 32 cm, lagningar
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
121
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
122
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
126
Okänd designer för Daum, Nancy, vas, glas, dekor i orange underfång och guldflagor, signerad med Lothringenkors, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
129
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, 1950-tal, blå underglasyrdekor av fåglar, otydligt signerad, höjd 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
130
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, polykrom emaljdekor av växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 28 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
136
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, 1900-tal, sittande spanielar, höjd 34 cm, sprickor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
139
Krogh, Birgit, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, signerad, längd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
141
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
150
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
157
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Ko, ur serien Stora Zoo från 1959, l 14 cm, obetydlig fotnagg
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
161
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
163
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvurna, bemålat lergods, dekor av kvinna med fågel, höjd 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
176
Pokalglas, 1700-tal, Hessisk typ, omvikt, klockformad fot, luft i balusterformat ben, cuppans botten med 7 luftbubblor, så kallat siebenperlen, slipad dekor av adliga ättens Tham vapen, h 20 cm
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
183
Debon, Salvador för Lladró, skulptur, delvis glaserat stengods, Flickhuvud, modellnummer 4946, design 1976, h 24 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
187
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, 5 delar porslin, "Suvi", 3 ytterfoder samt 2 vaser
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
188
Kryddburkar 6 + 1 st, flintgods med teaklock, Dalom, design Marianne Westman för Rörstrand samt 1 "Salte Peter", design Anita Nylund för JIE
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
189
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
202
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
213
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
214
Morales Schildt, Mona för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, dekor i rött underfång, signerade, h 16 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
215
Garstecki, Walther för Karlskrona Porslinsfabrik, vas, delvis förgyllt porslin, "Capri", godronnerad dekor, h 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
217
Terrin med lock, diameter 25 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
220
Padoan, Germano för Gränna glasbruk, skulptur, mussla, glas, signerad, längd 17 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
223
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
232
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
241
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.