Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Est500 - 600 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Est300 - 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, "Summer", modellnummer 9186-61, signerad, l 24 cm, i orginaletui
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt", design 1953, h 14 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 5 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade,  höjd 12 - 18 cm,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Matservisdelar, cirka 30 delar, B&G "Empire", 12 mattallrikar mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, blåfärgad glasmassa, Savoy, design 1936, stämpelsignerad Iiittala, h 16 cm
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer (Bengt Orup?), kanna, glas, slipad dekor, höjd 20 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 400 SEK
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, diameter 12 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Persson-Melin, Signe för Rörstrand, thekanna, stengods, delvis blå glasyr, försilvrat kopparhandtag, "Six-sided", signerad och numrerad 221, höjd 18 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brauer, Otto för Kastrup Glasvaerk, golvvas, koboltblått glas, design 1959, h 43 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Est400 - 500 SEK
Tallrikar ,1 par, porslin, Meissen, 17-1800-tal, dekor i saxisk blomst, dia 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Est2,800 - 3,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk,  modell 978 I, signerad, h 14,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK