EN
Loading...
Septemberauktion
Auktion söndag 29/9 klockan 16
Visning:
Fredag 27/9 klockan 12 - 19
Lördag 28/9 klockan 12 - 17
Söndag 29/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
250
Wiinblad, Björn för Nymölle, fat, 4 st, fajans, de fyra årstiderna, stämplade, dia 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
260
Tvättställ, vitlackerad metall med lösa fajansdelar, Alcobaca, Portugal, 1900-talets mitt, tvättfat, bricka och vattenbehållare/vinkylare, h 75 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
263
Lockask, försilvrad koppar, Kina, 18-1900-tal, lock med infattad porslinsplatta, denna med dekor i famille-rose-färger, dia 5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
273
Flaska, svagt gröntonad glasmassa, 1800-tal, h 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
285
Johansen, Einar för Söholm, golvvas, glaserat lergods, signerad, h 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
294
4 delar fajans, 1700-tal, lockurnor 1 par, signerade Johannes van Duijn (De Porceleyne Schotel) samt 2 mindre vaser, h 11-29 cm, lockurnornas lock samt minstaa vasen med lagningar
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
305
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
308
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, hexagonal med polykrom emaljdekor av kvinna, växtlighet samt skrivtecken, oidentifierad signatur, höjd 27 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
309
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
322
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, slipad kristall, "Summer", modellnummer 9186-61, signerad, l 24 cm, i orginaletui
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
330
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
331
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
335
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
346
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt", design 1953, h 14 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
347
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 5 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 12 - 18 cm,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
348
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
374
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
384
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
389
Matservisdelar, cirka 30 delar, B&G "Empire", 12 mattallrikar mm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
397
Aalto, Alvar för Iittala, vas, blåfärgad glasmassa, Savoy, design 1936, stämpelsignerad Iiittala, h 16 cm
Final bid2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
402
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
410
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
420
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
426
Okänd designer (Bengt Orup?), kanna, glas, slipad dekor, höjd 20 cm
Final bid350 SEK
Est500 - 400 SEK
427
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
428
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, diameter 12 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
432
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
433
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
435
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
437
Persson-Melin, Signe för Rörstrand, thekanna, stengods, delvis blå glasyr, försilvrat kopparhandtag, "Six-sided", signerad och numrerad 221, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
447
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
450
Brauer, Otto för Kastrup Glasvaerk, golvvas, koboltblått glas, design 1959, h 43 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
462
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
468
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
474
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
475
Pokalglas/remmare, gultonad glasmassa, emaljerad dekor av man vid vintunna, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
483
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
487
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
488
Tallrikar ,1 par, porslin, Meissen, 17-1800-tal, dekor i saxisk blomst, dia 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
491
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde, dia 28 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
503
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av fisk, modell 978 I, signerad, h 14,5 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
504
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
510
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
511
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Utter, ur serien Utrotningshotade djur, h 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
513
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Visent, ur serien Utrotningshotade djur, h 19 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
514
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Örn, ur serien Utrotningshotade djur, h 20 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
515
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Igelkott, ur serien Utrotningshotade djur, h 11 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.