Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Est500 - 600 SEK
Parti elementfuktare, lergods, bland annat Halmstadlaxar, 26-32 cm, någon lagning
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, ca 30 delar, sockerskåls lock med lagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Bisto, Lancashire, skål, flintgods, dekor av blommor, diameter 29 cm, glasyrdefekt
Est300 - 400 SEK
Hansson, Lena för Steninge slott, vas, glas, dekor av färgade kvadrater, signerad och daterad 2003, höjd 28 cm
771
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, blå glasmassa på svart fot, "Chicko" design 1996, signerad, diameter 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, fat, glas, "Tulip", signerad, diameter 32 cm
789
Est300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, skäl, glas, "Tulip", signerad, diameter 22 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
801
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
804
Est300 - 400 SEK
805
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
809
Est500 - 600 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, karaff samt 6 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 12-32 cm
810
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skål på fot, kristall, "Lily", signerad, h 18 cm
817
Est300 - 400 SEK
818
Est500 - 600 SEK
829
Est600 - 700 SEK
Tårtfat med kupa, glas, Arcoroc, Frankrike 1900-talets 2 hälft,  diameter 33 cm
837
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordsuppsats majolika, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, h 38 cm, skruv saknas
859
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Boxer, ur serien Kennel från 1972, h 7 cm
862
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti Iittala, 14 delar varav 10 delar Niva
864
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Guldkroken, Hjo, spargris, keramik, längd 30 cm
865
Est300 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 30 delar, Ultima Thule, design 1968
867
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Aalborg Akvavit, miniatyrkaraffer med snapsglas, 6 st, glas
868
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Orrefors/Fyrklövern, glasservis, 9 vinglas, 10 snapsglas samt karaff, slipad dekor av Ingrid Nilsson föreställande blommor, karaff h 28 cm
877
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
3 delar Eva Solo, juicepress, glas och metall, mm
883
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
885
Est400 - 500 SEK
Kaffeservis, cirka 40 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst, bland annat 13 koppar med 12 underfat samt 13 assietter
886
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tomtar, 2 st, glaserat lergods, Heissner, 1900-talets 2 hälft, h 29 respektive 30 cm
888
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm,  längd 7-31 cm
898
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
909
Est500 - 600 SEK
Still, Nanny för Raak, tillskriven, taklampa, koppar och glas, 1960-tal, dia 17 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
916
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, h 32 cm
923
Est300 - 400 SEK
Nilsson, Ann för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Kantarell,", signerade, h 26 cm
925
Est300 - 400 SEK