Loading...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Closed
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
395
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för Skovby, Danmark, skänk, vitoljad ek med aluminiumlister, modell SM 942 EH, l 194 cm, smärre nagg
396
Okänd designer för Skovby, Danmark, skänk, vitoljad ek med aluminiumlister, modell SM 942 EH, l 194 cm, smärre nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
398
Mies Van Der Rohe, Ludvig, soffbord, kromat stål med glasskiva, "Barcelona", design 1929, skiva 100 x 100 cm, h 46 cm, osignerat, minimal skada
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Stolar, 2 + 1 st, vitmålat trä, allmogearbeten, 17-1800-tal
406
Stolar, 2 + 1 st, vitmålat trä, allmogearbeten, 17-1800-tal
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
412
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
414
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
430
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
434
Jansson, Folke för Sven M Wincrantz Möbelindustri Skövde, tillskriven, fåtölj, ek med svart konstläderklädsel, 1950-60-tal, h 100 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal,  l 67 cm
448
Brickbord, skuret och svartmålat trä, lös bricka i bemålad plåt med rosmotiv, 18-1900-tal, l 67 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
453
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
454
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
457
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
458
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
463
Salongsmöbel, 4 delar, skuret och bonat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, soffa, 2 armstolar samt bord, soffa l 117 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
472
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
481
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Final bidNo bids
Est4,800 - 5,000 SEK
Closed
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
486
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
490
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
493
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
500
Okänd designer för Skovby, serveringsvagn, kalkad ek och laminat, modell Sm135, l 64 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
507
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
517
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
518
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
529
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
538
Sjömanskista, bemålat trä, 1900-talets början, längd 88 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
548
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
549
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Tidningshylla, bambu, rotting och glas, 1900-talets mitt, längd 44 cm
550
Tidningshylla, bambu, rotting och glas, 1900-talets mitt, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
580
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
586
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
589
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
594
Okänd designer för Bremshey & Co, Solingen, serveringsvagn, metall och teaklaminat, "Dinett", sammanfällbar, l 65 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
597
Wahl-Iversen, Arne för IKEA, dokumentkassett, teak, 3 lådor med bemålad front, längd 42 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
601
Agger, Anna för Anna Agger Industridesign, sidobord, vit- och grålackerat trä, "Vallby litet", h 55 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Mavis, nattygsbord, 1 par, vitlackerat MDF, "Smögen", h 65 cm
602
Okänd designer för Mavis, nattygsbord, 1 par, vitlackerat MDF, "Smögen", h 65 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
615
Soffa, skuret och bemålat trä, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonhuvuden, akantus mm, l 150 cm, slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nattygsbord, vitlackerat trä med vit marmorskiva, 1900-talets början, h 74 cm
631
Nattygsbord, vitlackerat trä med vit marmorskiva, 1900-talets början, h 74 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
632
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
633
Englesson, säng, "Superior", 200 x 80 cm, med lös låda
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
635
Spegel, vitlackerad fur, Englesson "Stockholm", h 90 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-tal, förstärkta
636
Stolar, 1 par, björk, biedermeier, 1800-tal, förstärkta
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
645
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa "Samsas rund", röd, djuphäftad klädsel, lösa armlänsskydd, plakettmärkt, l 200 cm
650
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa "Samsas rund", röd, djuphäftad klädsel, lösa armlänsskydd, plakettmärkt, l 200 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Closed
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
651
Vin/champagnekylare, mahogny med intarsia, så kallad Sarcophagus Cellaret, England, Victoriansk, omkring 1870, inredning i förtent plåt, l 76 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
Closed
Wikkelsø, Illum för N Eilersen, fåtöljer, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella", design 1959, sadelgjord med defekter, viss tobakslukt
652
Wikkelsø, Illum för N Eilersen, fåtöljer, 1 par, palisander med svart läderklädsel, "Capella", design 1959, sadelgjord med defekter, viss tobakslukt
Final bid7,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
Closed
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
663
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
665
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj svart konstläder och metall
690
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj svart konstläder och metall
Final bid1,900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.