Auktion söndag 29/9 klockan 16

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Skulptur, lergods på, senare, träsockel, Kina, Han-typ, höjd inklusive sockel 16 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mannerheim, Lillemor för Arabia, figurin, delvis glaserat stengods, uggla, designad för WWF 1984, signerad, l 19 cm,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Omerth, Georges, skulptur, lekande barn, signerad, h 25 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
4 delar glasskulpturer, bl.a Ulrica Hydaman-Vallien, höjd 6-16 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, parti tobakstillbehör, lergods, längd 11-14 cm
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernhard, skulpturer, terrakotta, flicka med docka samt sittande flicka signerade, h 17-21 cm
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, terrakotta, vädurar, 1 par, höjd 14 cm
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, Schäfer, längd 28 cm, underkäke m lagn
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, signerad, h 35 cm
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 31 cm
Est400 - 500 SEK
Parti elementfuktare, lergods, bland annat Halmstadlaxar, 26-32 cm, någon lagning
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Figurin, porslin, Schaubach Kunst Wallendorf, dansande kvinna, höjd 24 cm
801
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
804
Est300 - 400 SEK
851
Est4,200 - 4,400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin delvis glaserat stengods, Boxer, ur serien Kennel från 1972, h 7 cm
862
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Tomtar, 2 st, glaserat lergods, Heissner, 1900-talets 2 hälft, h 29 respektive 30 cm
888
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
909
Est500 - 600 SEK