Loading...

Septemberauktion

Auktion söndag 29/9 klockan 16

Visning:

Fredag 27/9 klockan 12 - 19

Lördag 28/9 klockan 12 - 17

Söndag 29/9 klockan 12 - 16

Septemberauktion
Closed
Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
4
Bäckström, Barbro för Boda, skulptur, glas, svampformad, h 26 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
46
Kongslev, Hans för Tinos, Danmark, skulptur, bronserad metall, Den Lilla Sjöjungfrun, h 16 cm, krackelerad yta
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
48
Okänd konstnär, skulptur, bronserad metall, 1900-talets mitt, fotbollsspelare, h 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Dalí, Salvador, efter honom, relief, Don Quixote Gold, ed Martin Lawrence Ltd. Editions, Van Nuys, CA, stämplad Dalart 1980, gjuten signatur, 68 x 47 cm
72
Dalí, Salvador, efter honom, relief, Don Quixote Gold, ed Martin Lawrence Ltd. Editions, Van Nuys, CA, stämplad Dalart 1980, gjuten signatur, 68 x 47 cm
Final bid4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, 1900-tal, sittande spanielar, höjd 34 cm, sprickor
136
Bokstöd/figuriner, 1 par, flintgods, 1900-tal, sittande spanielar, höjd 34 cm, sprickor
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Krogh, Birgit, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, signerad, längd 21 cm
139
Krogh, Birgit, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, signerad, längd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
143
Fetisch, skuret trä, möjligen Dogon, Mali, 1900-tal, i form av stående man, h 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
144
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
145
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av sittande kvinna, h 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
150
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
154
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Ko, ur serien Stora Zoo från 1959, l 14 cm, obetydlig fotnagg
157
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Ko, ur serien Stora Zoo från 1959, l 14 cm, obetydlig fotnagg
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
169
Moulthrop, Edward, svarvad skål/skulptur, "Rare Ashleaf Maple Acer Negundo", signerad och numrerad 707822 samt med stämplade initialer, dia 12 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Debon, Salvador för Lladró, skulptur, delvis glaserat stengods, Flickhuvud, modellnummer 4946, design 1976, h 24 cm
183
Debon, Salvador för Lladró, skulptur, delvis glaserat stengods, Flickhuvud, modellnummer 4946, design 1976, h 24 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950,  afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
213
Anzengruber, Leopold, egen verkstad, byst, glaserad keramik, omrkrng 1950, afrikansk kvinna, örhängen i brons, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Padoan, Germano för Gränna glasbruk, skulptur, mussla, glas, signerad, längd 17 cm
220
Padoan, Germano för Gränna glasbruk, skulptur, mussla, glas, signerad, längd 17 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur, brons, cire-perdue, Benin eller Senegal, 1900-tal, erotisk scen, l 11 cm
230
Skulptur, brons, cire-perdue, Benin eller Senegal, 1900-tal, erotisk scen, l 11 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
241
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
259
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter, plaketter, 6 st, bisquit, 1800-tal, i samtida ramar, h 26 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
298
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h  cm
331
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 5 st, glaserat flintgods, barn, h cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
335
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
342
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, man med tiger, h inklusive lös sockel 24 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
348
Okänd italiensk designer, skulptur, glaserat lergods, katt, höjd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
372
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
410
Nylund, Gunnar, för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Pingvin, signerad, höjd 22 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
411
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
427
Vindstrand, Vicke, skulpturer/brevpressar, 2 st, glas, fiskformade, längd 21 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
435
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
447
Himmelstoss, Karl för Rosenthal, figurin, porslin, "Perlensucherin", modell: K 446, design 1917, polykrom underglasyrdekor, h 25,5 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Ohlson, Alfred, skulptur, patinerad brons på träsockel, sjökapten vid rodret, signerad och daterad 1910, h inklusive sockel 31 cm
461
Ohlson, Alfred, skulptur, patinerad brons på träsockel, sjökapten vid rodret, signerad och daterad 1910, h inklusive sockel 31 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
468
Herold, Peter för Royal Copenhagen, figurin, porslin, hornuggla, modelllnummer 1331, polykrom underglasyrdekor, design 1911, inpressad signatur, h 36 cm, nagg
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
474
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
484
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3, h 55 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
485
Schjører-Hansen, Ole, skulptur, svart- och blåmålat järn, konkret komposition, signerad och daterad 2001, h 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
495
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
502
Okänd designer, sannolikt för Art People Gallery, ljusstakar, 1 par, patinerad brons, dekor av dansöser, art-déco-stil, modern tillverkning, h 41 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
505
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Utter, ur serien Utrotningshotade djur, h 22 cm
511
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Utter, ur serien Utrotningshotade djur, h 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Visent, ur serien Utrotningshotade djur, h 19 cm
513
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Visent, ur serien Utrotningshotade djur, h 19 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Örn, ur serien Utrotningshotade djur, h 20 cm
514
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Örn, ur serien Utrotningshotade djur, h 20 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Igelkott, ur serien Utrotningshotade djur, h 11 cm
515
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Igelkott, ur serien Utrotningshotade djur, h 11 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
521
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
522
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
523
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
530
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, klarglas, "Sargasso", design 1994, slipad dekor, signerad, h 18,5 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
548
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, 1900-tal, höjd 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
556
Skulptur/gravfigurin, Zebu, Kina, Tang (?), längd 16 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.