EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
1
Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulpturer/brevpressar, 7 st, nysilver, djur, stämpelsignerade, h 4,5 - 10,5 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
19
Kaminur, brokig marmor med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets början, höjd 41 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
20
Vinkylare, koppar med hänklar i mässing, på kulfötter, höjd 42 cm, ursprungligen möjligen brännvinskantin
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
24
Teleskopkikare med stativ, 1800-talets mitt, märkt Cornelius Knudsen, Kjøbenhavn, max l cirka 120 cm
Final bidNo bids
Est9,500 - 10,000 SEK
27
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, sammansättbara, h 7 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
28
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
29
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
30
Ljusstakar, 1 par, kromad metall och glas, så kallade, Hurricanes, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
31
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
38
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
39
Reciever, Yamaha RX V771, Blueray-spelare, Pioneer samt högtalare Dynavoice, 1 par dessa höjd xx cm, medföljer kablar, fjärrkontroller
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
78
Trälåda, Marabou Ergo Cacao, 1900-talets 1 hälft, , längd 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
80
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
97
Tempelklocka/gong, patinerad brons, Korea, 1900-tal, dekor av drake, h 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
103
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
Final bidNo bids
Est1,800 - 1,900 SEK
106
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
115
Cyrén, Gunnar för Gense, fiskbestick, rostfritt stål, 18 + 18 st, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, i originalförpackning, framstår som oanvända
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
117
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide med brunt och klart glas, h 40 cm (125 cm inklusive 5 stänger)
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
119
Ljusstakar, 1 par, tenn, antagligen Tyskland, 1800-tal, h 18 cm, något skeva
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
121
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
127
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
131
Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, längd 40 cm, gavel med skada
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
142
Donkey Kong, Nintendo collectibles merchAndise by Bensussen Deutch & Associates Inc, i originalförpackning, höjd 35 cm, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
145
Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, miniatyrljusstakar, 1 par, svart gjutjärn, diameter 11 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
147
Pastamaskin med tillbehör, Marcato
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
148
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
155
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
159
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
160
Paraplyställ, Lombard, England, mässing, höjd 48 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
161
Skeppsbarometer respektive skeppsur , mässing, Schatz, diameter 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
162
Vattentunna, koppar med smideshandtag, 1900-talets början, diameter 44 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
166
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
167
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
179
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
182
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstakar, 1 par, svärtat smide med blått- och klarglas, stämpelsignerade, h 21 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
187
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
188
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
189
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
201
Ljudmodul, Solton MS 40, med pedalbord, Solton FS 13
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
206
Gueridon/torchère, gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, fågelhuvuden mm, h 147 cm, anlupen, krön saknas
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
208
Rullbandspelare,Telefunken Magnetophon 212, design 1969, framstår oanvänd i originalförpackning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
210
Leksak, Matchbox, Service station MG-1, i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
214
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
Final bidNo bids
Est1,900 - 1,000 SEK
220
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
227
Ljusstake, mässing, barock, 1700-tal, h 14 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
233
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
235
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
236
Okänd designer, skål, teak, l 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.