Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Cyrén, Gunnar, för Dansk Designs, skulpturer/brevpressar, 7 st, nysilver, djur, stämpelsignerade, h 4,5 - 10,5 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kaminur, brokig marmor med mässingsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets början, höjd 41 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Vinkylare, koppar med hänklar i mässing, på kulfötter, höjd 42 cm, ursprungligen möjligen brännvinskantin
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Nagel, Fritz & Stoffi, Caesar för BMF, kandelabrar till 3 ljus, 5 st, kromad metall, sammansättbara, h 7 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, h 25 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, kromad metall och glas, så kallade, Hurricanes, 1900-talets 2 hälft, h 58 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tantalus, bonad björk med 3 flaskor, biedermeier, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 26 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Regentlängd, gjutjärn, Gustav Vasa till Carl XVI Gustaf, monterade på teakskiva, längd 225 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Reciever, Yamaha RX V771, Blueray-spelare, Pioneer samt högtalare Dynavoice, 1 par dessa höjd xx cm, medföljer kablar, fjärrkontroller
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Est3,200 - 3,400 SEK
Tempelklocka/gong, patinerad brons, Korea, 1900-tal, dekor av drake, h 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, antagligen Tyskland, 1800-tal, h 18 cm, något skeva
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, längd 40 cm, gavel med skada
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Pastamaskin med tillbehör, Marcato
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Paraplyställ, Lombard, England, mässing, höjd 48 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur , mässing, Schatz, diameter 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vattentunna, koppar med smideshandtag, 1900-talets början, diameter 44 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljudmodul, Solton MS 40, med pedalbord, Solton FS 13
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Leksak, Matchbox, Service station MG-1, i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Rullbandspelare, Tandberg 3541 X
Est1,900 - 1,000 SEK
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
Est600 - 700 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1700-tal, h 14 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, skål, teak, l 25 cm
Est300 - 400 SEK