Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Matskedar, 24 (!) st, silver, svensk modell, stämplade Lorenz Weiss Norrköping 1797, l 23 cm, ägargravyr J Falkenholm, total vikt 1690 gram
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, bordständare, sterlingsilver och stål, modell 366 D, l 8,5 cm, ägargravyr
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Minnesmedalj, silver, Stockholms Enskilda Bank 1856-1956, i originaletui från Sporrong, vikt 117 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Sockerruska, silver, Louis XVI-stil, stämplad Svend Toxvärd Köpenhamn, h 22 cm, vikt 290 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Kåsa, silver, barock, 1600-tal, stiliserad akantusgravyr, genombruten hänkel, tumgrepp med Medusahuvud, l 15,5 cm, vikt 129 gram
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Parti bijouterier, fickur mm, delvis silver
Final bid4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti mynt, silver, total vikt 175 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Minnesmedalj, 999/1000 silver, Vilhelm Moberg, vikt 170 gr
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Berlocker, 4 st, 18 (?) karat rödguld och emalj, Odd Fellows, 18-1900-tal, h 15 - 25 mm, 1 med bristning, 2 med emaljskador, total vikt 5,9 gram
Final bid4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Andersson, Karl, egen verkstad, bordslampa, silver och svärtat trä, Swedish Grace, kulhamrad dekor, stämplad Stockholm 1922, h inklusive skärmhållare 51 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ring, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, innerdiameter 21 mm, vikt 6,3 gram, ägargravyr
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Jo-Ans Guld Köping, l 16 cm, total vikt 12 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Myntsats, Mynttyper präglade under Karl XIV Johans regeringstid, bland annat 1 i 23 karat rödguld, vikt 4,8 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Armlänk med berlocker, 18 karat rödguld samt 1 cabochonslipad sten, stämplad Jo-Ans Guld Köping, l 17 cm, total vikt 7,7 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 43 cm, vikt 11,3 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 10 åttkantslipade diamanter om totalt 0,07 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 3,2 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, oidentifierade svenska stämplar, total vikt 1,7 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hängen med kedjor, 2 st, silver, stämplade Kultaseppa Salovaara, Åbo respektive Juuls Kautokeino, dia 3 respektive 4,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, hänge med kedja, sterlingsilver med pärla, signerad "b.", h 45 mm
Est300 - 400 SEK
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, totalt 410 gram, medföljer 4 silvermynt totalt 60 gram
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 43 cm, vikt 11,5 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Brandy-pan, silver med trähandtag, 1800-talets 1 hälft, bukig på tre ben, otydliga stämplar Köpenhamn 1843, l 14 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver, bricka, gräddkanna mm, total vikt 395 gram, någon skada, ägargravyrer
Final bid2,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Brosch, 18 karat rödguld en-deux-couleurs med färgade stenar, i form av vinranka med druvklase, utländska stämplar, 4 x 4 cm, total vikt 9,7 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, ring, sterlingsilver, stämplad Helsingfors 1997, innerdiameter 17 mm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med färgade stenar, utländska stämplar, l 32 mm, total vikt 8,5 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipad rubin samt sötvattenspärlor, stämplad AL Göteborg 1897,l 4,5 cm, vikt 8 gram
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK