Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad VI/XXV, synlig pappersstorlek 90 x 70 cm, i plexiglasmonter
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd polsk  konstnär, olja, fiskebåtar, signerad Zukowski och daterad 1979, 48 x 67 cm
Est300 - 400 SEK
Åslund, Acke, teckning, hästdragen släde, signerad Brattland (Åre) och daterad 1941, synlig pappersstorlek 38 x 58 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Est500 - 600 SEK
Lindstrand, Dan, olja, vågor mot land, 28 x 36 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hansen Reistrup, Karl Frederik, tusch, tyrolsk hästdragen vagn, signerad och daterad 1908, synlig pappersstorlek 30 x 21 cm
Est300 - 400 SEK
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Est1,100 - 1,200 SEK
Bjørneboe, Agnete, färglito, viggar, signerad och daterad 86, pappersstorlek 42 x 42 cm
Est400 - 500 SEK
Inramade tryck, 3 + 2 st, hästmotiv, yttermått 35 x 43 cm och mindre
Est300 - 400 SEK
Svensson, Kamma (Karen Margrete), gouache, kvinna vid fruktträd, signerad och daterad -58, synlig pappersstorlek 60 x 39 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Frie, Peter, gouache, landskap, signerad och daterad 2009, pappersstorlek 36 x 27 cm, proveniens: inköpt på Galleri Arnstedt Östra Karup
Est6,500 - 7,000 SEK
Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, "Hommage à Archipenko", stämpelsignerad EA (!), synlig pappersstorlek 53 x 31 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stämpelsignerad och numrerad 356/360, synlig pappersstorlek 51 x 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stämpelsignerad och numrerad 142/360, synlig pappersstorlek 53 x 44 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglito, komposition, stämpelsignerad och numrerad 54/360, synlig pappersstorlek 54 x 41 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglito, komposition med sittande kvinna, stämpelsignerad och numrerad 24/360, synlig pappersstorlek 54 x 38 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK