EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- Måleri & GrafikClear filters
10
Coignard, James, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 34/45, pappersstorlek 45 x 54 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
13
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
Final bidNo bids
Est32,000 - 34,000 SEK
14
Miró, Juan, färglito, "L'Aïeule des 10,000 Âges" 1976, signerad och numrerad HC, pappersstorlek 57 x 86 cm
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
15
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
Final bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
16
Agnell, Olle, olja, "Gård Fyn", signerad, 52 x 72 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
18
Sundberg, Christine, olja, stilleben, signerad, daterad 1880, 60 x 48 cm
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
21
Wedel, Nils, akvatint, "Hatten", 1939, signerad, synlig pappersstorlek 34 x 26 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
35
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
36
Simonsen, Simon, tillskriven, olja, motiv med katter, signerad S Simonsen, 50 x 61 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
37
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
60
Lindquist, Jens, blandtekniker, 4 st, surrealistiska kompositioner, signerade och daterade 1989 respektive 1990, pappersstorlek 42 x 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
66
Olson, Axel, akvarell, "Fiskaren vid Medelhavet" 21 x 26 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
72
Martinet, Francois Nicholas, kopparstick, 3 st, handkolorerade, fåglar, ur "Histoire Naturelle Des Oiseaux, by George Louise Marie Leclerc, Comte de Buffon", 15 x 32 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
76
Hausenkamp, Göran, blandteknik, kranie/personer, signerad, synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
77
Rhodin, Tedde, pastell, sydeuropeisk by, signerad, 32 x 60
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
83
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
84
Tirén, Nils efter honom, skolplansch, litograferad, Storskrake, daterad 1930, 72 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
94
Frølich, Lorenz, blyerts och tusch, 1800-talets 2 hälft, sällskapsscen, signerad, synlig pappersstorlek 29,5 x 19,5 cm, gulnad
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
98
Malek, Antonin, blandteknik, komposition, signerad och daterad 1970, synlig storlek 30 x 26 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
101
Jacobsen, Cort, olja, begravningståg, signerad och daterad 1947, 32 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
102
Jacobsen, Cort, olja, flanerande nunnor, signerad, 23 x 17 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
105
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
114
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,600 SEK
128
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
129
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
135
Okänd fransk (?) konstnär, olja, "La Corniche Marseille", signerad Max och daterad 10/3 1921, 50 x 54 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
136
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
139
Berkes, Antal, olja, vintergata i Budapest, signerad, 25 x 39 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
141
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
144
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
157
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
164
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
169
Linder, Sven, olja, "Västkust-strand", signerad, 30 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
170
Qvarsebo, Michael, offset, komposition med slända, signerad, daterad 1976 och numrerad 65/200, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
171
Frisk, Thomas, färgserigrafi, komposition med husfasad, signerad och numrerad PT II/III, synlig pappersstorlek 56 x 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
195
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
199
Garner, Edith Mary, akvarell, Piccadilly Circus, London, signerad, synlig pappersstorlek 35 x 45 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
202
Picasso, Pablo, offsetlitografi, "Colombe de la Paix", ed Éditions Combat de la Paix, Paris 1961 med deras blindstämpel, tryckt signatur och datering, synlig pappersstorlek 48 x 60 cm, smärre fläckar
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
207
Svenson, Ove Carl, akvareller, 3 st, motiv från Frederiksbergs Slottspark, osignerade, 28 x 34 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
211
Brierly, Oswald Walters, kopparstick, handkolorerat, "Meeting of the French and English Fleets off Baro Sound, Gulf of Finland – June 13, 1854", ur "The English and French fleets in the Baltic, 1854",
Final bid1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
212
Lomax, John Arthur, efter, färglitografi, "The reconciliation" 1898, yttermått inklusive rikt dekorerad ram i fornnordisk stil 74 x 93 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
213
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
216
van Meurs, Jacob, karta, kopparstucken, Guinea 1668, ed Olferts Drapper, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm, gulnad, möjligen senare avdrag
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
217
Ahlgrensson, Fritz, akvarell, flanerande par, signerad och daterad 1891, 23 x 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
224
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
228
Knight, Charles efter Russel, John, etsning, handkolorerad, "The favourite rabbit" 1792, synlig pappersstorlek 25 x 37 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
229
Okänd konstnär efter Claude Monet, olja, Bron i Argenteuil, 43 x 58 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
230
Okänd konstnär, olja, pojkar vid gärdesgård, signerad Hedman och daterad 39, 75 x 115 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.