Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, krom, modell 8012, etikettmärkt, h 54 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Blomberg, Stig, bordslampa, brons, dekor av lejon, signerad Lampan 750, h exklusive montage, 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Taklampa, bronserad metall med 5 alabasterskärmar och glashängen, art-déco, 1920-tal, höjd 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Andersson, Karl, egen verkstad, bordslampa, silver och svärtat trä, Swedish Grace, kulhamrad dekor, stämplad Stockholm 1922, h inklusive skärmhållare 51 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, arbetsbelysning, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice 12", design 1985, justerbar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,900 - 1,000 SEK
Corsini, Barba för Gubi, golvlampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD2", design 1955, stämpelsignerad, h 112 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvlampa, mässing och teak, Möller Armatur Eskilstuna (MAE), 1900-talets mitt, 1 lampfäste med skärm saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Tom Dixon, taklampa, kopparfärgad plast, höjd 43 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK