EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
- BelysningClear filters
5
Okänd designer för Ateljé Lyktan, Åhus, bordslampa, krom, modell 8012, etikettmärkt, h 54 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
12
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
17
Johansen, Einar för Søholm, Danmark, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, höjd inklusive skärmhållare 56 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
51
Taklampa för 6 ljus, mässing och prismor, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, höjd 80 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
52
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, bemålad och eloxerad aluminium och trä, 3 ljuspunkter, längd 64 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
65
Bordslampa, mässing med infattade glasstenar, jugend, 1900-talets början, h 52 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
79
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
81
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
82
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampor, 1 par, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerade, h 19 cm, brukspatina
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
96
Blomberg, Stig, bordslampa, brons, dekor av lejon, signerad Lampan 750, h exklusive montage, 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
117
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide med brunt och klart glas, h 40 cm (125 cm inklusive 5 stänger)
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
127
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
133
Taklampa, bronserad metall med 5 alabasterskärmar och glashängen, art-déco, 1920-tal, höjd 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
149
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
150
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
184
Okänd designer för Gnosjö konstsmide, vägglampor, 3 st, röd- och vitlackerad metall, "Cyklop typ 1900", 1960-tal, justerbara luckor i svart och vit plast, 20 x 20 cm, 1 tryckkontakt defekt
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
218
Andersson, Karl, egen verkstad, bordslampa, silver och svärtat trä, Swedish Grace, kulhamrad dekor, stämplad Stockholm 1922, h inklusive skärmhållare 51 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
226
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
242
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
247
Golvlampa, Armaturhantverk typ 388
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
268
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
269
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice", design 1985, justerbar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
276
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, arbetsbelysning, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice 12", design 1985, justerbar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
277
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, arbetsbelysning, svartlackerad metall med blått glas, "Berenice 12", design 1985, justerbar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
282
Okänd designer för Westal, Huskvarna, vägglampa, koppar, modell snarlik Hans Agne Jakobssons "tratten", etikettsignerad, h 19 cm, brukspatina
Final bid1,300 SEK
Est1,900 - 1,000 SEK
296
Corsini, Barba för Gubi, golvlampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD2", design 1955, stämpelsignerad, h 112 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
301
Bordslampa, skuren alabaster, dekor av kinesisk man, 1900-talets 2 hälft, diameter 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
302
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
309
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, brun och vitlackerad metall, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
310
Kalff, Louis för Philips, tillskriven, vägglampor, 3 st, lackerad metall, modell NWS 33, h 20 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
312
Golvlampa, mässing och teak, Möller Armatur Eskilstuna (MAE), 1900-talets mitt, 1 lampfäste med skärm saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
318
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
349
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, munblåst Muranoglas och metall, Surf / SO2, etikettsignerad, l 120 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
424
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
426
Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskriven, taklampa, tonad glasmassa med mässingsbeslag, möjligen "Bubblan", diameter 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
484
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
516
Höglund, Erik för Boda, taklampa, svärtat smide med bruntonat- och klarglas, h exklusive stänger 54 cm, smärre skador
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
526
Bordslampa, mässing, 1900-talets 1 hälft, total h 55 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
533
Centervall, Lennart för Hemi, bordslampa, brunlackerad metall med vit glaskupa, "Klot 2", etikettsignerad, h 23 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
576
Vägglampor, 4 st, mässing, Marocko, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
579
Böckman, Edgar för Höganäs, bordslampa, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, h exklusive lamphållare 33 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
591
Okänd designer, möjligen Tom Dixon, taklampa, kopparfärgad plast, höjd 43 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
596
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
627
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare 33 cm, tillverkningsdefekt
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
646
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
656
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
657
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
678
Okänd designer för Örsjö Industri AB (ÖIA), taklampa, mässing med grönlackerad skärm, diameter 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.