Loading...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
630
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
631
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
632
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Shamshir i balja, Indo-persisk, 18-1900-tal, längd 94 cm
660
Shamshir i balja, Indo-persisk, 18-1900-tal, längd 94 cm
Final bid4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Sabel i balja med sabelkoppel, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, anlupen, längd 91 cm
661
Sabel i balja med sabelkoppel, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, anlupen, längd 91 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Sabel i balja med portépé, Preussen, 18-1900-tal, etsad klinga med Hohenzollerns vapen, längd 103 cm
662
Sabel i balja med portépé, Preussen, 18-1900-tal, etsad klinga med Hohenzollerns vapen, längd 103 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Sabel för tungt kavalleri, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, längd 99 cm
674
Sabel för tungt kavalleri, Österrike-Ungern, 18-1900-tal, längd 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:e (1) storleken, Gustav V, band saknas
675
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:e (1) storleken, Gustav V, band saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Toradar, snäpplås, Osmanska riket, anlupen, kompletterad, längd 115 cm
676
Toradar, snäpplås, Osmanska riket, anlupen, kompletterad, längd 115 cm
Final bid4,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti medaljer, Preussen
687
Parti medaljer, Preussen
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Sabelhänge, svart läder med mässingsbeslag, Tyska Riket, sekelskiftet 1900, 1 beslag saknas, längd 29 cm
688
Sabelhänge, svart läder med mässingsbeslag, Tyska Riket, sekelskiftet 1900, 1 beslag saknas, längd 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Machete i textilbalja, smide och nylon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 59 cm
689
Machete i textilbalja, smide och nylon, 1900-talets mitt eller 2 hälft, längd 59 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
700
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
702
Parti mynt mm, delvis silver, total silvervikt cirka 175 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.