Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Hirschfänger i balja, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av jakthundar mm, oidentifierad stämpel, total l 62 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 96 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel, stål med mässingsfäste, 1800-tal, läderklädd kavel, l 98 cm
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 98 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sabel (pallasch) sannolikt 1900-talskopia efter Österrikisk M/1824 för tungt kavalleri, l 97 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kammarladdningsgevär, Österrike, 1800-talets 2 hälft, märkt Matthias Sederl, total l 105 cm, senare eller ompläterade beslag
Final bid5,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Slaglåsgevär, Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, total l 112 cm, senare eller ompläterade beslag
Final bid2,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Brefkortsalbum med äldre vykort, 2 st
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Sjökort, The East Coast of Scotland, Royal Navy 1871, 104 x 192 cm
Est700 - 800 SEK
Sjökort, The Adriatic Sea 1871, 128 x 105 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Slaglåsgevär Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori 1864, l 119 cm, senare laddstake, längd 119 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Est400 - 500 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Est600 - 700 SEK
Sabelbajonett i balja, 18-1900-tal, l 51 cm, l inklusive balja 56 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bajonett i balja, m/K96 för mauser, total l 41cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Pik, smide och trä, 1800-tal eller äldre, l 218 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Flintlåspistol, stål med kolv i alm, 17-1800-tal, l 20 cm, renoverad
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 18 cm, kolvsprickor, anlupen
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, provskjutningsstämplar samt datering 1845, l 22 cm
Final bid1,900 SEK
Est600 - 700 SEK
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,300 - 1,400 SEK