Loading...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Closed
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
438
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
440
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
Closed
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
446
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
453
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
455
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
467
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
474
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
475
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
487
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
488
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen mm, borrad till bordslampa, höjd 23 cm
489
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen mm, borrad till bordslampa, höjd 23 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
517
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
529
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
536
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
537
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
539
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
540
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
541
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
567
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
574
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
617
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
619
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
652
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
656
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
683
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
685
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
703
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika, violett och turkos underglasyrdekor, reliefdekor av akantus, h 22 cm, hårspricka
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
745
Procopé, Ulla för Arabia, fat, porslin. "Valencia", dekor av blå blomma, diameter 33 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, dia 24 cm, ägargravyr
746
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, dia 24 cm, ägargravyr
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
747
Johansson, Jan för Orrefors, vas, kristall, slipad dekor, signerad, h 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
748
Pebaque, Carlos R för Sjöhyttan, vas, glas, graalteknik, dekor av ansikte mm, signerad och daterad 1992, höjd 15 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
750
Vallien, Bertil för Boda, skål, glas, dekor av vita ringar, signerad, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
751
Jönsson, Barbro, skål, glas, dekor av gröna, svarta och blå ränder, kvadratisk, signerad, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, dekor i blått och gult, signerad och numrerad 604B (1967), dia 21,5 cm, millimeterstor nagg
755
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel, dekor i blått och gult, signerad och numrerad 604B (1967), dia 21,5 cm, millimeterstor nagg
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
756
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, fat, stengods, "Ruska", dia 33 cm
757
Procopé, Ulla för Arabia, fat, stengods, "Ruska", dia 33 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.