Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Vinglas, 6 st, gustavianska, sekelskiftet 1800, facettslipad cuppa på rund balusterfot, h 16 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Tvättfat med handkanna, flintgods, Göteborg, sekelskiftet 1900, h 10 resp 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, signerad och numrerad, h 22 cm, ägargravyr under foten
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy Blue", design 1982, dekor av invälsade trådar och fält, signerad, h 30 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, karaff, polykrom glasmassa, "Bonbon", design 1989, signerad, h 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd designer för Rörstrand, mugg, flintgods, "Daldansen", sekelskiftet 1900, h 15,5 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
3 delar keramik, bland annat Aldo Londi för Bitossi och Fratelli Fanciullacci, smärre nagg
Est400 - 500 SEK