EN
Loading...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
198
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
201
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis "Aura Mediocritas", spår av förgyllning, l 24 cm, (Sir George, 6th Baronet Cayley
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
205
Assietter, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor i Kantonemalj mot celadonfond, diameter 18 cm
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
206
Leek, Gustav för Orrefors, tillskriven, bordslampa, förgyllt glas, h exklusive skäm 35 cm, inklusive skärm 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
207
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, dekor i "Rimini-Blue", etikettmärkt och numrerad 430/31, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
209
Golvvas, glaserad keramik, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor, h 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
212
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, "Saraband", signerad, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
249
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservisdelar, 27 st, porslin, Koka Blå, design 1953
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
255
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
259
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, h 40 (!) cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
268
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
301
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare 33 cm, tillverkningsdefekt
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
311
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservisdelar, ca 60 st
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
321
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
322
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
323
Skål, porslin, Kina, Guangxus tid och märke (1875-1908)polykrom dekor av persikor, fladdermöss mm, dia 16 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
324
Bålskål, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i Kantonemalj, dia 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
325
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
332
Thekanna, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, dekor av fåglar mm i Kantonemalj, h 11 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
333
Terrin, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasydekor av Willow-mönster, l 30 cm, lock med omfattande lagningar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
334
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
335
6 delar, porslin, Kina, 18-1900-tal, thekannor, vas samt koppar, dekor i Kantonemalj, någon nagg, två locj saknas
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
337
Okänd designer för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa på fot i klarglas, etikettsignerad, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
339
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
340
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
343
Urna, delvis bemålad terrakotta, Kina, neolitisk period (cirka 5000-2000 f Kr), h 7,5 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
347
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 31 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
348
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
354
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
366
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
371
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
372
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
374
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
379
Ehrner, Anna för Kosta, vas, glas, Royal design 1986, signerad, höjd 21 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
392
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
393
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
398
Lockurna, fajans, Royal Sfinx, blå glasyr i Delftsmönster, höjd 38 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
399
Buljongkoppar med fat, 8 st, porslin, Sussex
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
410
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
419
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 16 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
422
Okänd designer, vas, grön glasmassa, Murano, 1900-talets 2 hälft, höjd 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
423
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
424
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
428
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
429
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
433
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
434
Lynd, Jackie för Rörstrand, hänkelkrus, stengods, dekor av frukter mm, diameter 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
435
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.