Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Est1,300 - 1,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, dekor i "Rimini-Blue", etikettmärkt och numrerad 430/31, h 22 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, matservisdelar, 27 st, porslin, Koka Blå, design 1953
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Thomas, Tyskland, matservisdelar, ca 60 st
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, porslin, Kina, Guangxus tid och märke (1875-1908)polykrom dekor av persikor, fladdermöss mm, dia 16 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bålskål, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm i Kantonemalj, dia 25 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
Est400 - 500 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, dekor av fåglar mm i Kantonemalj, h 11 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Terrin, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasydekor av Willow-mönster, l 30 cm, lock med omfattande lagningar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
6 delar, porslin, Kina, 18-1900-tal, thekannor, vas samt koppar, dekor i Kantonemalj, någon nagg, två locj saknas
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Urna, delvis bemålad terrakotta, Kina, neolitisk period (cirka 5000-2000 f Kr), h 7,5 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Kosta, vas, glas, Royal design 1986, signerad, höjd 21 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Lockurna, fajans, Royal Sfinx, blå glasyr i Delftsmönster, höjd 38 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Buljongkoppar med fat, 8 st, porslin, Sussex
Est300 - 400 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, vas, grön glasmassa, Murano, 1900-talets 2 hälft, höjd 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lynd, Jackie för Rörstrand, hänkelkrus, stengods, dekor av frukter mm, diameter 18 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK