Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 40 cm, raster saknas
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, brunlackerad metall, "Bumling", design 1968, etikettsignerad, dia 25 cm, raster saknas
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, svart plast, Tuben, l 80 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Gnosjö Konstsmide, bordslampor, 1 par, mässing, så kallade kullampor, modell 2095, 1960-70-tal, h exklusive skärm 45 cm, inklusive original textilskärm 68 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för EWÅ, Värnamo, bordslampa, delvis grönlackerad mässing, h 53 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Herstal, golvlampa, krom och rödlackerad metall, "Diva", etikettmärkt, h 133 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Tom Dixon, taklampa, kopparfärgad plast, höjd 43 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer för Globen AB, taklampa, glas och metall, sk Tiffanystil, diameter 38 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, vägglampor/ytterbelysnnigar, 1 par, koppar, "Tratten", design 1964, etikettmärkta, h 25 cm, brukspatina
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, taklampa "Mars", brunlackerad plast, diameter 60 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, total höjd 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Taklampa, metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, total h 60 cm
Est300 - 400 SEK
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, taklampa, mässing och glas, 1960-70-tal, etikettmärkt, höjd 60 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Örsjö, taklampa, mässing, diameter 46 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK