Loading...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Closed
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel  42 cm
233
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
240
Väggur, Junghans, diameter 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
241
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
251
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
252
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Nålask, silver (?) och pärlemor, sekelskiftet 1800, spetsoval med graverad dekor, l 8 cm
260
Nålask, silver (?) och pärlemor, sekelskiftet 1800, spetsoval med graverad dekor, l 8 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti klockdelar, 1 låda
272
Parti klockdelar, 1 låda
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
275
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
276
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
278
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
280
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
281
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
311
Parti LP-skivor, bl a Lennon, Dylan, Move, Zeppelin mm, ca 35 st
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
312
Weekend bag, brunt läder, längd 72 cm, fläckar
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
313
Parti LP-skivor bl a Eurythmics, Chicago, Reeves, Simon & Garfunkel mm, ca 65 st
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
315
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
318
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
322
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
356
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
362
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm
370
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Datelli, weekendbag, oljecanvas med läderdetaljer, bredd 53 cm, normalt bruksslitage
373
Okänd designer för Datelli, weekendbag, oljecanvas med läderdetaljer, bredd 53 cm, normalt bruksslitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
384
Parti Grönlandica; inuitdocka med fångstredskap, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
392
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
394
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
395
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
397
Okänd designer för nysilverfabriken Aurora, matbestick, nysilver, i schatull
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
400
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
422
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
423
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
436
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
440
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
445
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
464
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
465
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
467
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
469
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
470
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
480
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
482
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bordständare, svartglaserad keramik och metall, Evanus, Japan, 1900-talets mitt, dekor av katt och bordslampa, h 14 cm
484
Bordständare, svartglaserad keramik och metall, Evanus, Japan, 1900-talets mitt, dekor av katt och bordslampa, h 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
499
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
523
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
524
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Leksak, mässing, elefant med ryttare på hjul, Indien, 18-1900-tal, h 14 cm
527
Leksak, mässing, elefant med ryttare på hjul, Indien, 18-1900-tal, h 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
528
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bestick, nysilver, cirka 80 delar, GAB, 1900-talets 2 hälft
531
Bestick, nysilver, cirka 80 delar, GAB, 1900-talets 2 hälft
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Tidningar, urklipp, USA, WWII
535
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.