Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Kaminuppsats, 3 delar, förgylld metall och vit marmor, Louis XVI-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, kaminur samt 2 kandelabrar, dekor av amoriner, mor med barn mm, gjuten signatur Bureaud (?),
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Denmark, Norway, Finland, England, 1700-talets början, synlig pappersstorlek 18 x 21 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Bokstöd, 1 par, skuret trä, art-déco, 1920-tal, dekor av örnar, h 16 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Leksakshund, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, l inklusive svans i tagel 37 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
Taklampa, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fartygsmodell på ställning, Lilla Dan, Svendborg, 1900-talets mitt, l 67 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est500 - 600 SEK
Handskskrin, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, reliefdekor av personer mm efter Rembrandt, invändig, röd sidenbeklädnad, l 24 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti beslag, mässing, 18-1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Parti bestick, nysilver
Parti bestick, nysilver
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
Est500 - 600 SEK
Lewis, David för B&O, cd-växlare BeoSound 9000, design 1996,  fjärrkontroll medföljer
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lewis, David för B&O, aktiva kolonnhögtalare, 1 par, Beolab 8000, design 1992
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Gryta, mässing med smideshänkel, 1800-tal, dia 31 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Est500 - 600 SEK
Bilbana, Märklin
Bilbana, Märklin
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hängare för hög hatt (?), skuren och glödristad ek, sekelskiftet 1900, i form av apa i jacquett, h 34 cm, lagning
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Tvättbalja, koppar, invändig förtent, längd 56 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK