Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Kniv i läderbalja, björk och smide, 1900-talets början, beslag i vitmetall, total l 24 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kniv i läderbalja, palisander och smide, Helle, Norge, total l 24 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kniv i läderbalja, palisander och stål, total l 29 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd samisk smed, kniv i balja, halvhorn, oidentifierad signatur ET (?), total l 27 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Wirkkala, Tapio för Hackmann, knivar 2 st, rostfritt stål och plast i läderbalja, Puukko, design 1961, bruksslitage
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Sponton, smide med läderlindad trästång, Historismus, 1900-talets 1 hälft, l 189 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hillebard (stångyxa), smide med läderlindad trästång, Österrike, Historismus, 1900-talets 1 hälft, etsad dekor av riddare mm, l 190 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hirschfänger i läderbalja, förnicklat stål och horn, Österrike, 1900-talets 1 hälft, total l cirka 50 cm, kniv saknas, balja något trång
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Paradstickert för officer vid brandkåren, så kallad Feuerwehr Seitengewehr, Österrike sekelskiftet 1900, dekor av brandkårsattribut som hjälmar, yxor mm, klinga märkt Alois Formanek Waffenerzeuger,
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, kniv i balja, svart bakelit och läder med beslag i sterlingsilver, total l 22 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est500 - 600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est9,500 - 10,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Sjökort, The Adriatic Sea 1871, 128 x 105 cm
Est900 - 1,000 SEK
Sjökort, The East Coast of Scotland, Royal Navy 1871, 104 x 192 cm
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Sedel, 500 Rubel, Nikolaj II 1912, framstår närmast ocirkulerad
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bordskanon, svärtat gjutjärn på trälavett, Stafsjö bruk, längd 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Est500 - 600 SEK
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
Est4,800 - 5,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Brefkortsalbum, 1900-talets första hälft, bland annat Jenny Nyström
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Övningsfloretter, 2 st, st, 1900-talets 1 hälft, l 107 - 109 cm
Est300 - 400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est900 - 1,000 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Sabel (pallasch) i balja, M/ ca 1880, så kallad tillåten modell, förgyllt fäste med kavel i rockaskinn, signerad Militär Ekiperings Aktiebolaget, total l 104 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
(Dräkt?)värja i balja, empiretyp, 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av lejonhuvud, putto i kärra mm, svärtad läderbalja med förgylld beslag, total l 91 cm, slitage, kavelplattor saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Sabelkoppel M/1915 för Kungliga Flottan
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Est400 - 500 SEK
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XV Johan, med originalband
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid38,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK