Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
- Glas och porslinClear filters
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, 5 delar fajans, vas, skål, 2 kannor samt flaska med lock, signerade och daterade, h 7 - 20 cm, vas samt flaska med lagning/nagg
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Spilkum, porslin, Royal Copenhagen, 1700-talets slut, polykrom bemålning av slottslandskap, delvis förgylld Alt-Ozier-bård, dia 16 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Crêmekoppar med lock och fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modelllnummer 3575 respektive 3576, fat dia 11 cm, någon smärre nagg på blommor
Final bid22,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Thekoppar med underfat, 5 + 5 st, Royal Copenhagen halvblonde med förgylld kant, modellnummer 1130, fat dia 15 cm
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1062, dia 25 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1087, dia 17,5 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordssurtout, porslin och nysilver, Royal Copenhagen Musselmalet, modellnummer 1/62, h 18 cm, två ströare med nagg, 1 saltströare senare
Final bid4,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tomula, Esteri för Arabia, espressokoppar 7 st samt -fat 12 st, medföljer 3 äggkoppar
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde med förgylld kant, modllnummer1032, h 11 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen mestadels Musselmalet halv- och helblonde
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur/bordslampa, ägg, h 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
Est3,200 - 3,400 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs 25 liter, h 52 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Thekoppar med underfat, 11 + 12 st samt 11 assietter, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst
Final bid3,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; kaffekanna, 11 kaffekoppar med underfat, 9 assietter samt ytterligare cirka 20 delar diverse porslin
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Höganäs, ytterfoder, 1 par, sekelskiftet 1900, rinneglaserat lergods, reliefdekor, drejarsignatur WN för Wilhelm Nilsson verksam från 1883, h 19 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Weidlich, Emil för Värends Konstglas, vas, glas, slipad dekor av mor och barn, signerad och daterad 1953, h 22 cm
Est300 - 400 SEK
Ytterfoder, 3 st samt ampel, glaserad keramik, bland annat Gefle och Eichwald, någon spricka
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Muminmuggar, Moomin Day 2018, 2021 samt 2022, i originalförpackningar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, 2 och 3 sortering
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik för NK/Duka, ölglas 4 st samt vattenglas 2 st, framställda 1992 på Rowne, signerade och daterade, h 13 respektive 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Wärff, Göran, för Kosta Boda, vas, klarglas, organisk form, signerad, h 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
781
Okänd designer för Nyman & Nyman, Höganäs, nipperfat, svartglaserat lergods, dekor av schakal, etikettmärkt, l 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Futurum, vas, glaserat lergods, organisk form, antagligen framställd på Uppsala Ekeby, etikettmärkt, h 15 cm, F var verksamt 1934-42
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti konstglas, 12 delar, bland annat Orrefors Intermezzo
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
799
Est600 - 700 SEK
800
Est400 - 500 SEK
801
3 delar flintgods, 17-1800-tal, karotter med lock, 1 par, Rörstrand, samt fat möjlugen England, l 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
802
Est900 - 1,000 SEK
819
Est400 - 500 SEK
821
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
826
Est500 - 600 SEK
827
Est600 - 700 SEK
829
Figuriner, 4 st, keramik; Nao, Jie, Tilgman och Uppsala Ekeby, h 13 - 29cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK