Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Potpourriurna, porslin, Sächsischen Porzellan-Manufaktur Dresden, 1900-talets början, dekor av festoner, polykrom och förgylld dekor i sächsiche blumen-mönster, h 67 (!) cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis 'Aura Mediocritas', spår av förgyllning, l 24 cm,
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, kanna med pistill, glas, h exklusive pistill 30 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, grönglaserat stengods med silverdekor, Argenta, daterad 1963, dia 16,5 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", etikettsignerad, diameter 29 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Royal Copenhagen, 1800-tal, "Perlestellet". genombruten med förgylld och polykrom dekor av fjärilar mm, dia 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, bemålat glas, "Caramba", design 1987, dekor av kvinnoansikte mm, signerad och etikettmärkt, h 35 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 36 cm
Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", signerad, diameter 24 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 20 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Est500 - 600 SEK
Piedestaler, 1 par, i form av elefanter, glaserat porslin, Kina, 1900-tal, höjd 50 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, dekor i vitt underfång, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm, smärre kantnagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Thorén, Lars för Rörstrand, vas delvis bemålat stengods, dekor av blommor, h 22 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Thekannor, 2 st, stengods, Eva Bengtsson respektive Finns Keramik
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Est600 - 700 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Est1,200 - 1,300 SEK
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK