Loading...

Juniauktion

Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16


Juniauktion
Closed
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
243
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vinglas, 5 st, "Difference", h 22,5 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
259
Sinnemark, Rolf för Rörstrand, thekanna, porslin, "Cube", modellnummer 403, dekor i svartvit dekor, h 19 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
261
Moccakanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1030, h 21 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
268
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat och glaserat lergods, Spectra, modellnr 1068, 27 x 27 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
274
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
283
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst; 10 vardera kaffekoppar, underfat och assietter, gräddkanna, 2 sockerskålar med lock, 1 lockurna samt 2 fat
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
302
Mockakoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde modell 1038
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
305
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
316
Okänd designer för Lauritz Hjort, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods, h exklusive lamphållare 29 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
317
Atteberg, Ingrid för Upsala Ekeby, bordslampa, delvis glaserat lergods med mässingsmontage, "Spiral", h exklusiver lamphållare 29 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
344
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
351
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1/15, h 23 cm, 1 med lagning
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
354
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
360
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
369
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
424
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
425
Djupa tallrikar, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
426
Tallrikar, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
427
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
428
Terrin, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, längd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
429
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, kaffe samt mockaservisdelar, kanna höjd 24 cm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
430
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, bl.a uppläggningsfat mm, detta längd 31 cm,
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
435
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
444
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
471
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
476
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
477
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
478
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
496
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
497
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
506
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skålar 2 st, porslin, så kallad Kronskålar, h 9,5 respektive 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
511
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, dekor av orm mm, signerad, höjd 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
512
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
513
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
516
Lindstrand, Vicke för Orrefors, coctailshaker samt 10 coctailglas, "Iced", design 1934
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
517
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
534
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
536
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
537
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
542
Persson, Inger för Rörstrand, vas samt skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, signerade, h 20 respektive dia 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
560
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
566
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
575
Gordon, Ernest för Kosta, skål, glas, slipad dekor av bl a öga, längd 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
582
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
594
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
604
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
605
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.