Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Matta, old Isphahan, trädgårdssmotiv, 155 x 105 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Matta, semiantik/antik Beludj, 145 x 85 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, 320 x 230 cm, slitage
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, antik Teke Turkmen, 155 x 120 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd designer, matta, röllakan, dekor i rött,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, Gabbeh, 170 x 100 cm
Matta, Gabbeh, 170 x 100 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, batiktryck, sign Nenna (?), 123 x 119 cm
Est500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
Est600 - 700 SEK
Kohud, garvad, brun-vit, längd 262 cm, mindre skada
Est600 - 700 SEK
Palm, Ingrid, vävnad, "Stenig strand", signerad, 155 x 90 cm
Est400 - 500 SEK
Matta; okänd designer, antagligen för Kasthall, vävd ylle, 150 x 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta; Lagerheim Ullberg, Gunilla för Kasthall, vävd ull, "Häggå", 130 x 65 cm
Est500 - 600 SEK
Kuddar, 1 par, klädsel av fårskinn, 35 x 35 cm
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik persisk, 190 x 125 cm, visst slitage
Est600 - 700 SEK
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta: Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, reliefflossa, "Vita Spetsporten", design 1934, signerad MMF AB, 125 x 80 cm
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Blomlapp", signerad MMF AB, 27 x 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Bäckahästen", signerad MMF AB, 40 x 40 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, antik Malayer (?), 320 x 225 cm, slitage
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti linne
789
Parti linne
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Indo-Kina, 140 x 75 cm
797
Est300 - 400 SEK