EN
Loading...
12
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
13
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
17
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, , "Eva hög", design 1941, lös, stoppad dyna, brännstämplad
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
18
Mathsson, Bruno, fåtölj, böjträ med naturfärgad läderklädsel, "Eva låg", design 1941, brännstämplad, medföljer röd, stoppad överdragsklädsel
Final bid4,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
19
Aalto, Alvar för Artek, spegel, ljus björk, modell 192, design 1939, stämpelsignerad, 120 x 50 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
23
Hörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-talets slut, dekor av blommor mm, initialer AND och datering 1796, h 141 cm, delvis bättrad målning
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
31
Stolar, 4 st, skuren och delvis förgylld valnöt, Queen Anne-typ, möjligen England, 1700-talets 1 hälft eller mitt, fast, stoppad klädsel, slitage
Final bidNo bids
Est4,400 - 4,600 SEK
34
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
37
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
44
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
45
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
Final bid17,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
46
Strinning, Nils & Kajsa, hyllsystem, String Plexi, design 1953, modern tillverkning,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,200 SEK
54
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
66
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
69
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
81
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, höjd 95 cm, ställning med skada
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
91
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
92
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
Final bid5,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
94
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
95
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
96
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
100
Malmsten, Carl för Åfors, satsbord, 3 delar, körsbär, "Släden", design 1947, brännstämplad, l 74 cm
Final bid6,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
108
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
114
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
116
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
146
Herrbetjänt, bonat trä och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
183
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
211
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
212
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
215
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
216
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
217
Paraplyställ, svarvad ek och koppar, 1900-talets 1 hälft, höjd 72 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
219
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
220
Malmsten, Carl för NK, matsalsbord med utdragsskivor, rot- och björkfanér, Swedish Grace, "Brevik", design 1931, plakett- och brännsignerat, tot längd 286 cm
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
222
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
236
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
237
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
242
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
246
Soffgrupp, 3 delar, skuren och bonad bok, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, soffa sat 2 fåtöljer, soffa l 137 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
247
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
250
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
253
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
254
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
257
Stolar, 3 st snarlika, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
258
Stolar, 1 par, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
262
Sideboard, svartlackerat trä med benintarisa, renässansstil, 1800-tal, längd 85 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
264
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
271
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.