Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvas och cognacsfärgad läderklädsel, Pernilla, design 1944, brännstämplad
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, , "Eva hög", design 1941, lös, stoppad dyna, brännstämplad
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Mathsson, Bruno, fåtölj, böjträ med naturfärgad läderklädsel, "Eva låg", design 1941, brännstämplad, medföljer röd, stoppad överdragsklädsel
Final bid4,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,600 - 3,800 SEK
Est4,400 - 4,600 SEK
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid17,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est3,200 - 3,200 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, soffbord, krom med vit marmorskiva, "Karin", design 1969, 65 x 65 cm, skiva med lagning
Final bid2,000 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid5,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, satsbord, 3 delar, körsbär, "Släden", design 1947, brännstämplad, l 74 cm
Final bid6,500 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Aalto, Alvar för Artek, vägghylla, björk, modell 112, längd 80 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Aalto, Alvar för Artek, bänk, modell 153, längd 72 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Norell, Arne för AB Arne Norell, Aneby, öronlappsfåtölj, palisander med helstoppad ylleklädsel, "Krister", 1960-tal
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 88 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Soffgrupp, 3 delar, skuren och bonad bok, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, soffa sat 2 fåtöljer, soffa l 137 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Stolar, 3 st snarlika, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 1 par, valnöt, Queen Anne, 1700-talets början, slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est800 - 900 SEK