EN
Loading...
38
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
39
Okänd fransk konstnär, 1800-tal, skulptur, bemålad terrakotta, Napoleon Bonaparte, h 28 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
76
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
82
Okänd konstnär, skulptur, brons, ballerinor, höjd 72 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
133
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
134
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
191
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
194
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
196
Alberius, Olle för Orrefors, skulptur, kristall, orre i träd, signerad, h 25 cm, gravyr under fot
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
208
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
218
5 delar konstglas, Mats Jonasson respektive Bertil Vallien, höjd cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
225
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
229
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, strävhårig foxterrier, modellnummer 3169, polykrom underglasyrdekor, h 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
238
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
251
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
255
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
295
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
342
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
344
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
375
Sweetlove, William, skulptur, "Cloned pig with red boots", plast och glasfiber, signerad och numrerad 44/100, längd 42 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
431
Okänd konstnär, skulptur, brons, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
433
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
436
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
480
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
500
Okänd konstnär, 18-1900-tal, skulptur, patinerad brons på träsockel, Fortuna, signerad Carlini, h inklusive sockel 61 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
503
Lindskoug, Axel Einar, efter, skulptur, förgylld gips, '"Gunilla", originalet utfört till Gunillaparken Halmstad, h 31 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
504
Lindskog, Axel Einar, efter, statyett, förgylld gips, "Danserskan", originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, h 38 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
514
Okänd konstnär, 1800-tal, skulptur, bronserad metall på svärtad träsockel, "Le Depart", h 35 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
515
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, försilvrad metall, "Rencontre", h 33 cm, slitage
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
529
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antgaligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
530
Lindskoug, Axel Einar, efter, porträttrelief, förgylld gips, kvinnoansikte, h 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
532
Gervasio, Bernardo, efter, skulptur, förgylld gips på träsockel, "Påskliljan", h inklusive sockel 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
533
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
541
Skulptur, förgylld gips, Nefertite, h 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
560
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
576
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
582
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
609
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
610
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
621
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
624
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
643
Wiinblad, Björn, egen verkstad för Illums Bolighus, skulptur/golvvas, fajans, dekor av kvinnoansikte mm, h 48 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
649
Hydman Vallien, Ulrica, egen verkstad, skulptur, delvis bemålat stengods, sittande sagofigur, signerad, h 23 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
666
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, kvinna i badkar, längd 96 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
668
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, signerad Ida Bagus Alit, h 60 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
670
Winten, Wayan, tillskriven, skulptur, skuret trä, kvinna med barn, signerad Wayan Win, Nyoman Sumerta Gallery, h 46 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
671
Skulptur/trofé, skuret trä med monterade horn i konstmassa från Javahjort, Bali, 1900-talets slut, b 87 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
672
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.