Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Est400 - 500 SEK
Thekanna, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), livet med emaljmålad vapensköld för adliga ätten Cayley samt devis 'Aura Mediocritas', spår av förgyllning, l 24 cm,
Est4,200 - 4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
Est500 - 600 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Leksak, mässing, elefant med ryttare på hjul, Indien, 18-1900-tal, h 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Bord, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, dekor av heliga föremål mm, l 154 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kitagawa, Utamaro, färgträsnitt, "Watching moths", nummer 8 ur "Joshoku kaiko tewaza-gusa", synlig pappersstorlek 36 x 25 cm, möjligen senare avdrag
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Bordslampor, 1 par, bronserad och förgylld modell, dekor av tempeldansare, orientaliska, modern tillverkning, h inklusive skärmar 50 cm, sladdar klippta
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulpturer, 6 st, patinerad och förgylld brons, Buddhor mm, h 16 - 31 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK