Specialauktion Balinesisk konst, del 2

23/5 12 - 19

24/5 12 - 17

25/5 kl 17

Purwadi, Diyani, blandteknik, Balinesisk kvinna, signerad och daterad 2005, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Purwadi, Diyani, blandteknik, Balinesiska kvinnor, signerad och daterad 2006, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Purwadi, Diyani, blandteknik, Balinesiska kvinnor, signerad och daterad 2005, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Purwadi, Diyani, blandteknik, blommor, signerad och daterad 2006, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Purwadi, Diyani, blandteknik, risskörd, signerad och daterad 2006, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Purwadi, Diyani, blandteknik, Balinesisk kvinna, signerad och daterad 2006, synlig storlek 41 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 70 x 70 cm
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram
Final bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska demoner, signerad och daterad -88, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska demoner, signerad och daterad -88, 144 x 144 cm, i rikt skulpterad träram
Final bid7,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska kvinnor samt barn, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 160 x 115 (!) cm
Final bid5,500 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, synlig pappersstorlek 116 x 160 (!) cm
Final bid4,600 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska musiker, signerad och daterad 2006, 200 x 300 (!!!!) cm, medföljer rikt skulpterad träram
Final bid18,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 200 x 300 (!!!!) cm, medföljer rikt skulpterad träram
Final bid20,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Delly, Thezar, olja, "A Balinese girl", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Delly, Thezar, olja, två balinesiska flickor, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm
Final bid1,200 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1999, 60 x 50 cm
Final bid900 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Pujo, S R, olja, man med tupp, signerad och daterad 2006, 50 x 50 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2003, 100 x 110 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Pujo, S R, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 2006, 60 x 50 cm
Est300 - 400 SEK
Antara, Bawa, olja, sittande balinesiska, signerad Bali och daterad 2005, 95 x 70
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, pastell, balinensiska kvinnor, signerad och daterad 2004 , 63 x 73 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2005 , 97 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna med fiol, signerad och daterad 2005, 150 x 96 cm
Est2,000 - 3,000 SEK
Krijono, olja, "Siap se deki lig hebot", betitlad, signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Dagang a songan", betitlad, signerad och daterad 1992, 140 x 140 cm
Final bid4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Di jendela", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid8,500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Krijono, olja, "Wajah eman kijglueu", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Final bid4,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, olja, dansande kvinna, otydligt signerad, 114 x 99 cm, i rikt skuren ram
Est1,100 - 1,200 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad -79, 125 x 87 cm
Final bid7,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK