Specialauktion Balinesisk konst, del 2
23/5 12 - 19
24/5 12 - 17
25/5 kl 17
Lowest lot number
- Orientalica, AfricanaClear filters
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 75 x 55 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk kärleksscen, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 53 x 73 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, byst, skulpterat trä, porträtt av Gajah Mada, signerad Sutapa, daterad 2001 samt med proveniens Siadja Gallery, h 43 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och svartmålat trä, stegrande häst, h 76 cm
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, signerad I B Alit Bali, h 115 cm
Final bid700 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, kvinna med solfjäder, signerad Puja, h 39 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, häst, h 156 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, skuret trä, kvinna i traditionell dräkt, h 47 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, dekorelement, 1 par, skuret och bemålat trä, tempeldanserskor, h 93 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande man, signerad I B Alit, höjd 72 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sukra, Ind, skulptur, skuret tär, signerad Ubud Bali Sumerta Gallery, h 64 cm
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
Maja, AT, skulptur, skuret trä, signerad Bali, h 38 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , sittande akt, h 90 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny , knästående akt, h 92 cm
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinnor, signerad I B Alit Bali, h 82 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, liggande kvinna, signerad Lastika Bali, l 106 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, tupp, höjd 122 cm, lagning
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/relief, dekor av hästar, signerad Nyoman Sumerta Gallery, Ubud Bali, längd 163 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK