24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
- DiverseClear filters
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Est3,200 - 3,400 SEK
Bordsur, svärtat trä med bronsbeslag, England George III, tavla och verk signerade William Harrris London (verksam cirka 1770-82), höjd 42 cm, pendel saknas, ej funktionstestad, delar medföljer
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nilsson, Lars Göran & Wrangel, Ewa för Glas & Trä, Hovmantorp, väggspegel, modell 7090, trä med monterade emaljplattor, etikettsignerad, höjd 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Est700 - 800 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
Est300 - 400 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500, design 1972, l 36 cm, sladd saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Est500 - 600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Hörlurar, trådlösa, Bose, Quiet Comfort 35, i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kikare, Nikon, Prostaff 5, i originalförpackning
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Est600 - 700 SEK
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Est600 - 700 SEK
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti pins mm, USA, WWII
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Est400 - 500 SEK
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Est500 - 600 SEK
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Est600 - 700 SEK
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Est600 - 700 SEK
Hjälm, M1, USA, WWII
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Est600 - 700 SEK
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est2,200 - 2,400 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est900 - 1,000 SEK