Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
53
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
55
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
57
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
Closed
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
76
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
79
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
95
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Closed
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
97
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
98
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
99
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
100
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
156
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Parti frimärken, delvis i album, Norden, 1 låda
160
Parti frimärken, delvis i album, Norden, 1 låda
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
172
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm
173
Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
174
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
175
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Hjälm, US Navy, "Beach Master",  WWII
176
Hjälm, US Navy, "Beach Master", WWII
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
177
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
178
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hjälm, US Navy, "LCVP" (Landing Craft Vehicel Personnel), WWII
179
Hjälm, US Navy, "LCVP" (Landing Craft Vehicel Personnel), WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
180
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti pins mm, USA, WWII
181
Parti pins mm, USA, WWII
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
182
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
183
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
184
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
185
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
186
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
187
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
188
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
189
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
201
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hjälm, M1, USA, WWII
202
Hjälm, M1, USA, WWII
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
203
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
204
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tidningar, urklipp, USA, WWII
205
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
206
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
207
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
208
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
209
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
210
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
211
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
212
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
213
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
214
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
215
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
261
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
372
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Stenyxa, grönsten, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr), längd 10 cm
373
Stenyxa, grönsten, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr), längd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.