EN
Loading...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lowest lot number
- Vapen, mynt, medaljerClear filters
53
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
55
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
57
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
76
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
79
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
95
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
97
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
98
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
99
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
100
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
156
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
160
Parti frimärken, delvis i album, Norden, 1 låda
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
172
Parti baseballobjekt, US Army WWII, slagträ, handske, boll samt skor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
173
Bajonett i balja, Type 30 Arisaka, Japan, WWII, enligt påteckning tagen från en död, japansk soldat, total längd 52 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
174
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
175
Parti tändare, tändstickor mm, WWII
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
176
Hjälm, US Navy, "Beach Master", WWII
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
177
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
178
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
179
Hjälm, US Navy, "LCVP" (Landing Craft Vehicel Personnel), WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
180
Parti div militaria, bindel, väskor/etuier mm, US Army, WWII
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
181
Parti pins mm, USA, WWII
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
182
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
183
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
184
Actiondocka med tillbehör, "GI Joe", USA 1960-tal, höjd 29 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
185
Medalj, brons, "Bronze Star Medal" med spänne, WWII, utdelad 1945 till Staff Sergeant Drummond F Maxwell, medföljer förklarande brev
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
186
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
187
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
188
Spränghandtag, "Hercules Midget blasting machine", tillverkat av Hercules Powder Company, Wilmington Delaware, samt flaska för smörjolja, metall, WWII, handtag h 11 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
189
Kompasser, 2 st, samt dogtags, 2 st, US Army, WWII
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
201
Fingeravtrycksetui med innehåll, WWII, etui längd 25 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
202
Hjälm, M1, USA, WWII
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
203
US Navy, livbälten, 3 st, uppblåsbara, Durkee-Atwood Co, , USA, WWII, längd 149 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
204
Poster, USA, WWII, "Back the Attack, Buy war bonds", 1943, 70 x 51 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
205
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
206
Parti diverse, gevärhölster, säck mm, USA, WWII
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
207
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
208
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
209
Radiogram, USA, WWII, Tysklands kapitulation, mottaget av Libertfartyget SS Clarence Darrow 9/5 1945
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
210
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
211
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
212
Parti brev mm, USA WWII, bland annat korrespondens från Walter Ross till dennes föräldrar, inklusive en sidenduk till Mors Dag
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
213
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
214
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
215
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
261
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
372
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
373
Stenyxa, grönsten, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr), längd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.