Loading...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Closed
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
6
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
9
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est14,000 - 15,000 SEK
Closed
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
12
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Final bidNo bids
Est8,000 - 9,000 SEK
Closed
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
16
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
Final bidNo bids
Est7,000 - 8,000 SEK
Closed
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
23
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm
25
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
35
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
38
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
40
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Fryklund, Sven-Erik för Hagafors stolfabrik, karmstol, "Haga",
41
Fryklund, Sven-Erik för Hagafors stolfabrik, karmstol, "Haga",
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
42
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Final bidNo bids
Est14,000 - 15,000 SEK
Closed
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
44
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
45
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
46
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
48
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
56
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Stolar, 2 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
60
Stolar, 2 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, tidskrifts/bokhylla, teak/mahogny, bredd 78 cm
61
Okänd designer, tidskrifts/bokhylla, teak/mahogny, bredd 78 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
71
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Åsa-Möbler, lampbord, palisander, längd 62 cm
72
Okänd designer för Åsa-Möbler, lampbord, palisander, längd 62 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
73
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
85
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
117
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
142
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm
146
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
158
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
 Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
166
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
195
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
223
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
224
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
225
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
226
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
227
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
228
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
229
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
232
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
234
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
236
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
238
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
239
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
Final bidNo bids
Est40 - 500 SEK
Closed
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
256
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
257
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
258
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
260
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
291
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
307
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
308
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.