EN
Loading...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lowest lot number
- Silver, Guld smyckenClear filters
13
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
15
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
Final bidNo bids
Est6,000 - 7,000 SEK
49
Armlänk, 18 karat rödguld, utländska stämplar, l 19 cm, vikt 10 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
50
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Esto AB Stockholm 1965, l 21 cm, vikt 28,7 gram
Final bid14,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
70
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
84
Parti silver, total vikt ca 250 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
95
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid3,400 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
97
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
98
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
99
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
Final bid6,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
100
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
101
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
102
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
240
Damarmbandsur Gucci 3000L
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
241
Diverse silver, total vikt 130 gr
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
313
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
314
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
316
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
324
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
326
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
361
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
372
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
374
Fat, silver, bär dedikation, diameter 27 cm, vikt 450 gram
Final bid2,400 SEK
Est1,400 - 1,500 SEK
375
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
376
Theskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 240 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
377
Parti div silver, bla servettringar, supkoppar mm, total vikt 270 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
387
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
390
Parti theskedar mm silver, total vikt 855 gram
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
391
Matbestick, 6+6+6 st, silver, "Taffel", Thorvald Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge, design 1959, silvervikt exklusive knivar 465 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
395
Servis, 3 delar, silver, sockerskål, gräddkanna samt bricka längd 16 cm, total vikt 305 gram gram
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
398
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, antagligen Tyskland, svenska importstämplar, kaffekanna h 27 cm, total vikt 1200 gram
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
400
Förtjänstmedalj, 23 och 18 karat (kronan) rödguld, "För nit och redlighet i rikets tjänst", Gustav VI Adolf, guldvikt cirka 13 gram
Final bid8,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
414
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
433
Ring, 18 karat rödguld, svenska stämplar 1988, innerdiameter 17 mm, vikt 3,6 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
434
Besticksuppsättning, silver, 2 snarlika modeller, total vikt exklusive knivar 1325 gram, mestadels med initial "Ö"
Final bid8,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
500
Ring, 18 karat vit guld med 2 briljant- och fyra åttkantslipade diamanter om totalt 0,51 carat enligt gravyr, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 3,7 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
538
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
539
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
540
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik, ametistkluster och strass, signerat, h 11 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
541
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
542
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
543
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
544
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
545
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
546
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
547
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
548
Klocklänk, 18 karat rödguld, medföljer damarmbandsur, förgylld metall, total vikt 19,5 gram
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
549
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, hänge i form av kronhjort, l 42 cm, total vikt 7,2 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.