EN
Loading...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lowest lot number
- SkulpturClear filters
11
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
20
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
32
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
51
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
52
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
89
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
106
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
110
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
115
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
134
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
139
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
144
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
147
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
148
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin, sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
149
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
150
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
151
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
152
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
161
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
162
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
163
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
164
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
165
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
169
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
217
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
242
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
245
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
249
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
255
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
270
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
271
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
340
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
341
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
343
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
351
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
355
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
357
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
358
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
369
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
406
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
449
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
452
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
454
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
457
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.