24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
26/5 kl 16
Lowest lot number
- BelysningClear filters
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
Est400 - 500 SEK
Sundstedt, Per för Kostalampan, vägglampor, 1 par, "Candela", modell 1401, mässing, svart raster i metall, höjd 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av riddare, höjd 74 cm, 1 ljusarm lagad
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est800 - 900 SEK
Est600 - 700 SEK
Est800 - 900 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, koppar samt bärnstensfärgat glas, 1900-talets början, höjd 170 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Rullbandspelare, Sony, TC-377, 1970-tal
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
Est400 - 500 SEK
Ljuskrona, mässing, 8 ljusarmar, h 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK