Loading...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Closed
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
13
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
23
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
Final bidNo bids
Est13,000 - 14,000 SEK
Closed
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
25
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
26
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm
27
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
46
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
47
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
49
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
60
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
66
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
73
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
75
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
82
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
89
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
99
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
102
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
103
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
118
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
119
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,600 - 3,800 SEK
Closed
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
130
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
141
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
163
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
164
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
165
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
168
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
Closed
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
171
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
175
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
180
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
181
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
190
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm
202
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
205
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
206
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
210
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm
211
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
212
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
215
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
216
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
218
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr
219
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
220
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
223
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
237
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
Closed
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
245
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
246
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
249
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
251
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
257
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.